Přes tisíc metrů nově vybudovaného vodovodního řadu se dočkají obyvatelé obce Liberk–Bělá. Důvodem je nejen ubývající voda ve studních, které zásobují jednotlivé domácnosti, ale především často nevyhovující kvalita studniční vody.

„Vodovod v Liberku je již hotový a nyní pokračujeme v Bělé. Dále nás čeká výměna rozvodů v Prorubkách a Uhřínově, kde bude i nový vodojem,“ informoval starosta Liberka Jiří Šimerda. Bezproblémový přísun pitné vody tak bude zajištěn dalším více než pěti desítkám obyvatel Bělé.

Náklady na výstavbu vodovodů z větší části financuje Královéhradecký kraj, a to téměř třemi miliony korun. Jedná se o jednu ze staveb z oblasti malých vodohospodářských projektů, které kraj svými dotacemi dlouhodobě podporuje. „V letošním roce bylo na tyto projekty přiděleno více než 57 milionů korun, což je zhruba o 14 milionů více než loni,“ řekl hejtman Lubomír Franc.

„Bohužel nemáme k dispozici statistiky nebo analýzy o stavu pitné vody v jednotlivých obcích v regionu. Vše se odvíjí od přijatých žádostí o dotaci a množství disponibilních peněz,“ uvedl tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. „V posledních letech se dotace týkaly Kostelce nad Orlicí, Říček a Deštného v Orlických horách či Kvasin. Řada obcí řeší podporu na vodohospodářskou infrastrukturu přes Operační program Životní prostředí, a to například Vamberk, Pěčín, Čermná nad Orlicí, České Meziříčí a další,“ dodal mluvčí.