Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Zdá se, že je v současné době klid, opatření by mohla skončit nejdříve v polovině měsíce, nejpozději do konce srpna," uvedl Duben.

Poté se vrátí do postižených oblastí drůbež. Ohnisko nákazy, kvůli níž bylo ve velkochovech vybito necelých 200.000 kusů drůbeže, je však nutné chápat jako velké varování a chovatelé mají i "v míru" dodržovat hygienická opatření, řekl Duben.

"To znamená převlékat se a mýt před vstupem do chovných zařízení. Nemluvě o zákazu vstupu nepovolaným osobám," uvedl mluvčí.

Kromě toho musí mít například farmy zasíťované okna a větrací otvory, aby mezi drůbež nevlétli volně žijící ptáci. V případě, že chovy jsou ve volném výběhu, má chovatel za povinnost zamezit hlavně v podzimních měsících kontakt s tažnými ptáky. Zemědělci musí rovněž veterinářům hlásit hromadné úhyny chovu, vyjmenoval některé zásady Duben.

Kvůli riziku šíření ptačí chřipky v Tisové, Noříně, Kosoříně, Netřebech, Zářecké Lhotě a Loučkách bylo utraceno 199.334 kusů drůbeže. Šlo o krůty, brojlery a rodičovská hejna nosnic. Na příkaz veterinářů bylo také vybito 1868 kusů domácí drůbeže. První výskyt ptačí chřipky v chovu 6000 krůt veterináři zjistili 20. června v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna na farmě s 28.000 brojlery v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové. Další virus H5N1 veterináři potvrdili v chovech v Netřebech a u Kosořína 11. července.