Se zimními radovánkami začne i období těžkých úrazů na horách. Zranění hlavy sice nepředstavují největší podíl ze zásahů Horské služby, ale jejich důsledky bývají nejzávažnější.

Proto nyní startuje kampaň propagující užívání ochranných přileb. Vznikla z iniciativy švédského výrobce ochranných prvků a vedle Horské služby ji podpořila řada špičkových lékařů. Motivace Horské služby je vcelku jasná, protože právě ona čelí následkům úrazů na lyžích či snowboardu jako první.

„Za poslední roky vzrostl počet závažných zranění. Zrychlují se lyžařské povrchy a k dostání je stále lepší vybavení. Přibývá tak kontaktů mezi lidmi na sjezdovkách. Přilba nedokáže zabránit všemu, ale rozhodně pomůže ochránit zdraví,” vysvětlil Josef Šifra, náčelník Horské služby v Orlických horách.

Podle jeho názoru je lepší vsadit na osvětu než na zákonem danou povinnost, protože tu by stejně neměl kdo vymáhat. Horská služba je totiž občanské sdružení s omezenými pravomocemi.

Zároveň však dodal, že podle jeho názoru se za poslední roky užívání ochranné přilby zlepšilo. Mezi dětmi ji užívá drtivá většina. I tak bylo za uplynulou zimu v Orlických horách ze 761 zásahů 154 výjezdů k poranění hlavy.

Ta mají oproti častějším zlomeninám mnohem fatálnější důsledky. „Takovým standardem je, že dojde k otřesu mozku. To znamená, že nedošlo k jeho organickému poškození. Při krvácení do mozku již hrozí jeho poškození a trvalé následky,” uvedl Pavel Hroch, primář ortopedicko-traumatologického oddělení v Rychnově nad Kněžnou.

Primář rychnovské traumatologie podle svých slov současnou kampaň vítá. „Přilba má obrovský preventivní účinek,” dodal Pavel Hroch.

Kampaň chraňte mozky, o které se lidé dozvědí více na stejnojmenném internetovém portálu, má přimět lidi k zamyšlení nad tím, že na sjezdovce nejsou sami a kdykoliv se může něco přihodit. I sebelepší lyžař může být sražen kýmkoliv jiným a právě ve chvíli, kdy to bude nejméně čekat. Lidé by proto měli zhodnotit, zda jsou oni i jejich blízcí dostatečně chráněni.

Vedle cenných informací by měla zájem veřejnosti přitáhnout i soutěž, která potrvá až do konce března. Hlavním smyslem ale je, aby lidé pochopili správnou funkci ochranné helmy a věnovali jejímu výběru patřičnou pozornost.

Helma má fungovat stejně jako bezpečnostní prvky auta, tedy rozložit náraz z bodu do celé plochy. Tím absorbuje energii a nepustí ji až k hlavě. Důležité ale je, aby helma seděla na hlavě opravdu pevně.

„Dnes jsou již zakázané nastavitelné helmy, které byly nebezpečné. U těch, které jsou v současnosti na trhu, je přiložené polstrování, které si kupující vlepí dovnitř. To se nabízí v různých velikostech, aby helma opravdu dobře držela. Kolem hlavy nesmí být žádná vůle a helma po ní nemá klouzat,” řekl Josef Pohl, provozovatel prodejny a půjčovny lyžařského vybavení v Deštném v Orlických horách.

Problémem prý je, že lidé se řídí hlavně cenou a raději koupí dětem větší helmu, protože se domnívají, že taková jim vydrží několik let. To je ale mylná představa a rodiče by se tak měli smířit s tím, že dítě helmu využije třeba jen dvě sezony. „Když se mu helma bude točit na hlavě, nemá žádný efekt,” dodal Josef Pohl.

Desatero pro lyžaře

Brát ohled na ostatní lyžaře a neohrožovat je.
Rychlost přizpůsobit schopnostem, povrchu, povětrnostním podmínkám a hustotě provozu.
Volit jízdní stopu tak, aby nebyl ohrožen lyžař jedoucí vpředu.
Předjíždět vždy s dostatečným odstupem.
Před rozjezdem nebo vjezdem na sjezdovku se dobře rozhlédnout.
Nezdržovat se na nepřehledných nebo úzkých místech.
K pěšímu sestupu nebo výstupu užívat jen okraj sjezdovky.
Respektovat značení a signalizaci.
Dát první pomoc zraněnému.
Při nehodě prokázat své údaje.