VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chřadnoucí lípy na Starém náměstí jsou nebezpečné

Rychnov n. K. - Po vyhodnocení neúspěšných záchranných zákroků se město rozhodlo přistoupit k pokácení stromů a následné obnově

26.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd


Neodmyslitelnou součástí Starého náměstí jsou dominantní, více než stoleté a nyní chřadnoucí lípy srdčité.
„Po roce 2000 se jejich zdravotní stav, zejména u skupiny tří lip u kašny, začal pomalu zhoršovat. Listy v korunách stromů předčasně prosychaly již v červnu a potom v září následně opadávaly. Protože nebylo možno dle popsaných příznaků jednoznačně stanovit příčiny onemocnění stromů, obrátilo se město na státní rostlinolékařskou správu. Vzorky větví s listy byly zaslány do jejích laboratoří,“ zavzpomínala Martina Langerová z odboru životního prostředí při rychnovském městském úřadu.


Proč chřadnu?

Jak doplnila, laboratorní šetření nezjistilo žádnou vážnou příčinu onemocnění. V roce 2006 bylo provedeno odborné posouzení Výzkumným ústavem Silva Taroucy z Průhonic u Prahy. Výsledky opět neprokázaly pravý důvod chřadnutí lip. Z šetření vyplynulo, že příčin, které způsobují zhoršování zdravotního stavu stromů, je zřejmě celá řada. Vlivy zimního období, velké letní úsušky, předešlá technická zimní údržba ploch, to všechno jsou prvotní faktory, které zasáhly do vývoje a života lip.

Druhotně se již na oslabený organismus navázala parazitická a houbová onemocnění. Společně s přetrvávajícími klimatickými faktory i s faktory nám prozatím neznámými dospěl stav do stadia, kdy dolní trojice lip u kašny již nedokáže obnovit svoji životaschopnost.

„Na základě doporučení výzkumného ústavu se přistoupilo k odbornému zdravotnímu řezu korun. Kolem lip se vyvrtaly kanály, kterými se ke kořenům pravidelně dodává výživa a voda. V letošním roce lípy obrazily, ale opět na konci června začalo listí chřadnout a rychle opadávat. Po vyhodnocení provedených neúspěšných záchranných zákroků a s přihlédnutím k rychle se zhoršujícímu stavu stromů, které by mohly pádem ohrozit lidi, kteří se zde pohybují, se město rozhodlo přistoupit k jejich pokácení a následné obnově,“ zdůvodnila opatření pracovnice MÚ.

Byl zpracován projekt obsahující kácení tří lip srdčitých, frézování pařezů, stavební úpravy dlažby v okolí kašny a výsadbu nových lip srdčitých. Na základě projektu odsouhlaseného zástupci města byla podána žádost o povolení kácení lip srdčitých. Kácení stromů, příprava stanovišť pro novou výsadbu i stavební a technické úpravy dlážděných ploch v okolí kašny budou provedeny v podzimních měsících letošního roku.

Vláhové podmínky

Vlastní výsadba nových stromů by také měla být dokončena na podzim, pokud se zlepší vláhové podmínky. Výsadby již vzrostlejších dřevin jsou velice závislé na vláze. Proto může nastat i stav, že nové stromky budou vysazeny na jaře 2010, kdy je předpoklad jejich lepšího ujímání.
„Spolu s obyvateli i návštěvníky města Rychnova nad Kněžnou věříme, že obnova lip u kašny bude úspěšná. To znamená, že v budoucnu zde porostou stejně krásné stromy jako byly ty, s nimiž se nyní nesnadno a neradi loučíme,“ dodala Langerová. (ign)

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Vloni se narodilo přes tři tisíce dětí. Rychnovu vévodil květen

Ilustrační fotografie.

Zvolte sportovní hvězdu Rychnovského deníku

Silný vítr zatím mnoho škod nenapáchal. Hasiči vyjížděli hlavně k nehodám

Královéhradecký kraj - Kvůli hustému sněžení i silnému větru vydal pro čtvrteční den Český hydrometeorologický ústav hned několik výstrah. Vítr ale zatím žádné větší problémy nezpůsobil.

Jak jsme žili v Československu

Rychnovsko - V letošním roce si připomínáme stoleté výročí od vzniku Československé republiky. K významným oslavám v takzvaném osmičkovém roce se připojuje i váš Deník, a to unikátním projektem Jak jsme žili v Československu.

I krásy Rychnovska představí kraj na brněnské výstavě

Východní Čechy - Brněnské výstaviště je od čtvrtečního dne do konce víkendu svědkem Mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech Regiontour.

Komentář Jiřího Fejgla: Nebezpečné myšlenky

Hradec Králové - Ta slova se opakují. A říkají je ti nejpovolanější: Jaroslav Bednář, Petr Koukal či Radek Smoleňák. Bardi hokeje po posledních zápasech vykládali o tom, jak je nutné, aby hradecký tým v extralize rubal naplno. Jinak bude mít potíže, jež se najednou zjevily.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>