„Byly to pečovatelky, ošetřovatelky i pracovníci zařízení pro hendikepované lidí,“ řekla Deníku mluvčí Diecézní katolické charity Jana Karasová. Mezi držitele Zlatých charitních křížů patří od pátku například Marta Špuláková, která působí jako ošetřovatelka v hospici Anežky České, nebo Petr Macl, který ocenění získal za svou obětavou práci v Domě Matky Terezy, kde se věnuje lidem bez domova. Diecézní katolická charita pomáhá lidem v nouzi od 1. ledna 1992, kdy její činnost obnovil arcibiskup Karel Otčenášek.

„V prvních letech jsme se učili od partnerských charit v Rakousku, Německu nebo Švýcarsku. Díky finanční podpoře od Německé charity se nám podařilo vybudovat a rozvinout síť charit, jak ji známe dnes,“ uvedl dlouholetý ředitel Diecézní charity Hradec Králové Jiří Stejskal.

Hradecká Charita se postupně zaměřila na nové typy péče, takže v Červeném Kostelci vznikl první hospic v Česku a v Žirči první zařízení pro nemocné s roztroušenou sklerózou. „Další se rodily ve spolupráci v rámci Charity ČR, jako například projekt Adopce na dálku nebo domácí hospicová péče. A dnes se zase snažíme my pomáhat zkušenostmi i financemi v rozvojových zemích, hlavně v Indii,“ doplnil Jiří Stejskal.