Včerejší ráno jsem se dle domluvy dostavil na obvodní oddělení v Rokytnici v Orlických horách. Nebyl jsem ale předvolán k výslechu, jak by mohlo někoho napadnout.

Policisté ze zdejší služebny totiž vyráželi na kontrolní obchůzku po rekreačních oblastech svého rajonu a účast na ní nabídli i médiím. Už když jsem si pár dní před tím přečetl mail od tiskové mluvčí, neváhal jsem ani minutu.

Namísto navrhované vyjížďky na sněžném skútru jsem nabídl svou účast v plném rozsahu. Snad mi kamarád půjčí sněžnice, pomyslel jsem si. Podobně se k této možnosti postavil i kolega z Českého rozhlasu a dostavil se na sjednanou schůzku s běžkami. Snad kvůli té námaze nebo nevyzpytatelnému horskému počasí se už nikdo jiný neukázal.

Zbylé chvíle do odjezdu využili přítomní k přípravě své techniky, k níž se počítal i sněžný skútr. Dva policisté na něm vyjeli už z Rokytnice, my ostatní jsme nasedli do vozů.

Cílem cesty byla osada Bedřichovka u Orlického Záhoří. Načasování vyšlo bezchybně a vedoucí oddělení mohl rozdělit úkoly.

„David a Michal vyrazí na skútru zkontrolovat nejvzdálenější chalupy podél Orlice u polských hranic. Jindra a Martin projedou na běžkách střed a já s Vráťou obejdeme chalupy podél silnice na Šerlich,“ rozvrhl program Petr Buchal.

Se svým kolegou vyrazil na sněžnicích stejně jako já, a tak se oba stali mými průvodci. Na sněžnicích to rozhodně bylo lepší než bez nich, ale i tak byla vycházka solidním fyzickým výkonem. Hned z druhého obydlí vykoukla majitelka, a když viděla, že postavy v černém jsou policisté, pustila se do přátelského hovoru.

Na dveřích, které se jim neotevřely, nechávali policisté visačky s informacemi o uskutečněné prohlídce. Ta obnášela hlavně fyzickou kontrolu oken a dveří. „Na tyto obchůzky vyrážíme několikrát do roka. Lokality obměňujeme, protože v našem obvodu je chalup velké množství,“ vysvětlil Petr Buchal. Výjezd do terénu je i dobrou fyzickou přípravou, ale hlavní je potírání majetkové kriminality. „Je dobré, že nás lidé vídají více v terénu, posiluje to důvěru veřejnosti. Pokud narazíme na narušený objekt, neprodleně informujeme majitele,“ dodal vedoucí rokytnického oddělení. Policisté se prý setkávají i s tím, že objekt někdo jen využil k přenocování nebo se mu vniknutí nezdařilo, ale přesto způsobil majiteli nezanedbatelnou škodu. Hlídka se tentokrát s žádným problémem nesetkala. Přesto by si příslušníci jediného policejního oddělení v Orlických horách bez speciálního zimního vybavení a místních znalostí nedovedli účinné vykonávání svého poslání ani představit.