Denní obleva může za vyjeté koleje v uježděném sněhu. Silničáři doporučují nezapomenout na řetězy.

Propadá se totiž pevný uježděný sněhový podklad a na vozovce vznikají vyjeté koleje. Ty opět v nočních hodinách, kdy teplota klesá pod bod mrazu, ztuhnou.

„Podle posledních informací je v horských oblastech mlha, která rapidně snižuje viditelnost. Návštěvníci by do horských středisek měli dojet. Silnice jsou sjízdné, ale je nutné být opatrný.

Doporučujeme i sněhové řetězy. Nejsou zatím nutné na vozovkách udržovaných námi, ale spíše na komunikace v péči jednotlivých místních udržovatelů. Například je doporučujeme k parkovištím u říčského areálu,“ uvedl včera Michal Novotný, provozní ředitel Správy a údržby silnic Rychnov nad Kněžnou.
„Vracím se z Orlického Záhoří. Silnice je dobře sjízdná. Nemám rád vozovky udržované chemicky. Víc mi vyhovuje ujetý sníh, pouze posypaný štěrkem nebo pískem. Nepříjemné jsou přechody z úseků udržovaných chemicky do částí udržovaných inertním posypem,“ uvedl včera Pavel Jirásek.

„Cestu do Říček nám pokazila mlha. Dojeli jsme i k parkovišti, ale chvílemi jsme si mysleli, že to nezvládneme. Máme sice přezuto, ale chybí nám řetězy a připadlo dost sněhu,“ uvedla Helena, včerejší návštěvnice říčského areálu.

Bez potíží se dopravila i skupinka mladých lyžařů do Deštného v O. h. „I když sněžilo, jelo se vcelku dobře,“ uvedla lyžařka Bára.
Veškerá technika jezdila už od čtyř hodin. Komunikace byly sjízdné.

„Návštěvníci hor však musí počítat s proměnlivostí počasí. Jsou úseky, kde je mohou překvapit sněhové jazyky. I deseticentimetrový jazyk může řidiči zkomplikovat jízdu. My doporučujeme jet do hor se zimní výbavou vozů. K tomu patří i řetězy, které se mohou místy hodit,“ zdůraznil Michal Novotný ze SÚS.

Motoristé by měli dbát i varování, že se některé silnice v zimě neudržují. V týdnu tak například v Orlickém Záhoří musel místní sbor dobrovolných hasičů vyprošťovat zapadlý automobil.

Novotný včera potvrdil, že prozatím nebylo nutné uzavírat žádné úseky silnic. Pokračoval, že cestáři mají pohotovost stále, takže i o víkendu vyjedou na všechny silnice pluhy a sypače.

Silnice vrychnovském regionu byly vpátek a vsobotu bez potíží sjízdné. Obleva, která zasáhla i vyšší polohy Rychnovska, tedy horské silnice způsobila propady vuježděném sněhovém povrchu. Řidiči tedy museli počítat svyjetými kolejemi. Vsobotu odpoledne pršelo i ve vyšších polohách. Silnice byly vnižších polohách bez sněhu a mokré.