Dnes končí ve studijním středisku Univerzity Karlovy již 17. kurzy českého jazyka pro zahraniční krajany. Ti zde strávili celý měsíc, během kterého se učili nejen slovíčka a gramatiku, ale také poznávali krásy Čech.
Mezi krajany studoval i Mirko Knižek z Chorvatska. „Já jsem sem jel, abych se naučil správně gramatiku. Všechno jsem se nenaučil, ale něco ano. Třeba jak se píše tvrdé a měkké í,“ říká Knižek, který je v Chorvatsku dopisovatelem českých novin. „Vůbec jsem nechodil do české školy, jenom do chorvatské, a umím česky jen mluvit. Máma i táta byli Češi, tak jsme mluvili v rodině česky, dokud byli živí,“ dodává Mirko Knižek. Uvažuje i o tom, že se do Čech vrátí. „Jsem překvapen, že jsem viděl ten kraj kolem Dobrušky a že jsem tu našel svoje příjmení. Možná, že za nějaký ten rok se vrátím a budu tu hledat svoje kořeny,“ říká.
Krajanům dělá problémy především gramatika. Slovíčka často řada z nich umí a dobře se domluví.
„Pochopila jsem, že vůbec neznám gramatiku a že se mám ještě hodně co učit. Poznala jsem tu ale, jak jsou šikovní lidé všude po světě. Je hezké, jak jsme se tu setkali. Máme tu i strašně moc šikovné učitele, co nám ukázali kraj, a to bylo nádherné,“ říká Blanka Švehláková, která přijela na východ Čech studovat až od protinožců, z Austrálie.
I ona by ráda opět přijela příští rok znovu. „Jezdím sem skoro každý rok. Už jsem v penzi, tak dokud nebudu mít vnoučata, tak sem budu jezdit každý rok,“ míní Švehláková.

Předchozí text věnovaný tématu

Krajané z třiceti zemí světa se i letos učí rodný jazyk svých předků ve městě F. L. Věka. Kurzy ve Studijním středisku Ústavu jazyka a odborné jazykové přípravy Univerzity Karlovy se letos konají již po sedmnácté.

Jejich účastníci se představili na setkání se zástupci města Dobrušky již ve čtvrtek 2. srpna. Během pobytu, který začal 27. července a potrvá do 24. srpna, mají bohatý program. Kromě výuky navštíví řadu míst. V sobotu byli například v Opočně a v Novém Městě nad Metují, v neděli v Praze. „Snažíme se, aby to bylo pro krajany zajímavé, aby jim to něco říkalo a abychom je seznámili hlavně se zdejším regionem,“ říká vedoucí kurzu Daniel Křivánek. Ten letos jeho vedení převzal po Aleně Obstové.

O prázdninové studium českého jazyka v Dobrušce je zájem. „Zatím tu máme padesát tři stipendistů a pět samoplátců,“ uvedl Křivánek a dodal: „Někteří jsou začátečníci, někteří už pokročilí. Jsou rozděleni do šesti tříd až po ty, kteří již česky mluví plynně.“

Podle Daniela Křivánka mají kurzy ústavu velký zvuk po celém světě. „Krajanské komunity znají velice dobře slovo Dobruška,“ říká. Jeho slova potvrzuje také fakt, že se kurzů v letošním roce účastní řada mladých lidí, kteří sem našli cestu například i proto, že zde již studovali jejich příbuzní.

Do Dobrušky přijel i profesor elektrotechniky Odeh M. Bayatneh z Palestiny. „Nejsem krajan, ale studoval jsem tady na VÚT v Brně a vztah k České republice u mě rostl postupně během let studií. Pamatuji si hodně písničky a právě to je kvůli tomu, že jsem ten vztah měl pěkný a srdečný,“ říká Bayatneh. Krajané studiem češtiny hledají i vztah k zemi a kořenům svých rodin.