Zatímco totiž experimentování s marihuanou tak trochu ztratilo na oblibě, pivo a cigareta jsou neodmyslitelným zpestřením večera nejednoho školáka.

„Každý pátý šestnáctiletý se opije alespoň třikrát za měsíc,“ říká Ladislav Csémy 
z Psychiatrického centra Praha. Vedle Dánska, Německa a Rakouska se tak řadíme k zemím, kde je pití alkoholu mezi mládeží rozšířeno nejhojněji. Příčinou je hlavně to, že u nás pro mladé není problém si lahev či skleničku koupit. A to ať už v obchodě, nebo v baru.

Mohlo by se zdát, že popíjení piva není zase taková tragédie. Jenže podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila to není tak úplně pravda.

„Čím dřív se začne s alkoholem, tím větší je riziko zkušeností s dalšími návykovými látkami,“ varuje Jindřich Vobořil. I proto si vláda chce došlápnout na provozovatele barů a diskoték.

„Podle návrhu, který představíme v polovině března, by za opilého nezletilého mohlo podniku hrozit pozastavení provozu na jeden nebo dva dny. A zvýšily by se i finanční postihy,“ říká k plánované novince Jindřich Vobořil.

Řešení? Dražší pivo i panáky

Nejúčinnější hůl na mladé opilce však u nás stále chybí. „Nejefektivnější je omezení dostupnosti cenou. A to se u nás nedělo, neděje a asi ani dít nebude. Proč je třetinka koly dražší než půllitr piva? V některých zemích mají dáno, že tam, kde se shromažďuje mládež, musí být nealkoholické nápoje levnější než ty alkoholické,“ pozastavuje se nad situací v Česku Ladislav Csémy.

A bohužel nejde jen o alkohol. Ačkoliv u nás za poslední čtyři roky klesl o tři procenta počet mladistvých, kteří mají slabost pro konopí, stále v této oblasti držíme zlatou medaili.

„V rámci studie jsme jedinou zemí, kde konopné drogy zkusilo více než 40 procent šestnáctiletých,“ podotýká Ladislav Csémy s tím, že do projektu je zapojeno 36 států. Tříprocentní pokles je přitom podle něj dán tím, že je obtížnější si drogu sehnat a je lepší povědomí o škodlivosti.

Proč je u nás mezi mládeží marihuana tak oblíbená?

Odpověď možná trochu překvapí. Podle psychologa a odborníka na drogy Ivana Doudy totiž možná česká mládež oproti té evropské víc konopí neholduje.

„Co se týče tvrdých drog, prevence i výskytu AIDS, jsme na tom lépe než většina západních zemí. A pak se můžeme zeptat: Není vysoké procento mladých uživatelů marihuany dané tím, že je naše společnost velmi otevřená a lidé se nebojí přiznat, že to zkusili? Když přijedete do Holandska, patnáctileté dítě vám neřekne: Já jsem si zahulil trávu. Vezměte si, kolik politiků u nás přiznalo, že kouřili marihuanu, a nebáli se, že by si zničili kariéru,“ vysvětluje Ivan Douda.

Heroin už neláká

U tvrdých drog jeho slova potvrzuje i studie. Počet mladých lidí, kteří zkusili heroin, pervitin nebo extázi, totiž u nás klesá.

„V budoucnosti by tak mohlo ubývat vážnějších problémů s drogami. Současná problémová populace, což je asi 30 tisíc lidí, stárne a mladých v ní ubývá,“ uzavírá Ladislav Csémy.