VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta vlakem bez průvodčího. Novinka, kterou obce nevítají

Rychnovsko – Změna Českých drah nijak nepotěšila obce na Rychnovsku. Na trati z Rokytnice do Doudleb v 0rlických horách byl totiž zrušen průvodčí. Většina obcí, kterých se tato změna týká, má obavy z toho, že to bude další krok k tomu, aby se následně trať úplně zrušila. Neustále bojují za větší vytíženost této trasy, teď musí čelit dalšímu problému. Už v tuto chvíli jezdí vlakem málo pasažérů. To, že tam už nebude ani průvodčí, zvýšení počtu cestujících určitě nepomůže.

24.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Věra Pajková

„Je to krok zpátky. Nedovedu si představit, že by se musela osobní železniční doprava zrušit, natož pak nákladní. Řidiči by potom museli sjíždět z hor s velkým nákladem po úzkých klikatých silnicích,“ svěřuje starosta Vamberka Jiří Mazúch.

Ten také dodává, že pro ně to není až tak zásadní problém jako třeba pro Rokytnici. Vamberk je totiž křižovatkou hlavních silnic, jezdí tu dost autobusů. Přesto však budou chtít ve Vamberku bojovat za to, aby mohla trať nadále fungovat. Jízdu vlakem hojně využívají také turisté, kteří pomohou rozvoji cestovního ruchu v okrese.

Starostové chtějí v rámci memoranda trať zatraktivnit, nalákat na ni další cestující. Tím, že z vlaku zmizel průvodčí, spíše docílí toho, že budou mizet i lidé. Podle mnohých je to tlak na veřejnost, který bude mít za následek úplné zrušení trati.

České dráhy se tomuto názoru brání. Podle nich je to zcela naopak. Díky této změně by se mělo právě minimalizovat omezení vlakové dopravy. „Systém byl zaveden v zájmu zachování maximálního rozsahu dopravy, tedy aby se nemusely rušit celé spoje.

Z výsledku profituje kraj, který nemusí doplácet tak vysokou úhradu prokazatelné ztráty, ale hlavně místní obyvatelé, kteří nepřišli o své spoje,“ vysvětluje Petr Šťáhlavský, tiskový mluvčí Českých drah.

Také starostka Rybné nad Zdobnicí Marie Valášková hodnotí změny, které nastaly na železnici, negativně. „Nesouhlasím s tím, podle mě je to nesmyl. Cestující si musí kupovat jízdenku u řidiče vlaku, to je podle mě zcela nevyhovující. Ten má dost práce s řízením, natož pak ještě prodávat jízdenky. Nevím, jak to bude fungovat v praxi, až vlakem pojede více lidí, například školní výlet," dodává.

České dráhy však poukazují na to, že ve vybraných spojích a v období, které je více frekventované, může být průvodčí ve vlaku přítomen. Cestujícím doporučují, pokud jezdí často, aby si koupili předplatní jízdenky. V případě, že cestují vlakem výjimečně, mohou si podle drah jízdenku zakoupit také na internetu.

„Teď jsem déle po této trati nejela. Neumím si dost dobře představit, jak to bude fungovat. S internetem neumím, takže si jízdenku budu muset koupit ve vlaku u řidiče. Spousta lidí si ji ale ani nekoupí, pokud to nebude nikdo kontrolovat," podotýká Anna P. z Rychnovska.

To, že si někteří jízdenky vůbec nezakoupí, rozhodně nepomůže zefektivnění spoje.

Nebudou chybět namátkové kontroly

Podle tiskového mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského ale tento problém vyřeší pravidelné kontroly jízdenek. „Jízdenky může kontrolovat vlakový revizor, kontrolu může provést také strojvedoucí a nebo jiný pověřený zaměstnanec Českých drah. Cestující bez platné jízdenky pak zaplatí vedle jízdného navíc přirážku až tisíc korun," podotýká.

Cestovat bez platné jízdenky se podle něho rozhodně nevyplatí.

„Jsme nespokojení, máme v plánu veřejně projevit nesouhlas. Nedokážu si představit, jak bude řidič neustále vylézat na každé zastávce z vlaku a prodávat jízdenky. Lidé důchodového věku si těžko zakoupí jízdenku na internetu," svěřuje místostarosta Rokytnice v Orlických horách Petr Mareš.

Podle něho by to ale neměl být krok k tomu, aby se trať zcela zrušila. Horší je prý špatná návaznost spojů, která lidem vadí a od cesty vlakem je odrazuje

Některé obce zatím vyčkávají, chtějí vidět, jak se tato novinka ujme v praxi. „Zatím jsem se nesetkal s žádnými negativními ani pozitivními ohlasy. Myslím, že to ukáže teprve čas," prozradil starosta Slatiny nad Zdobnicí Petr Tůma.

V současné době se varianty bez průvodčího využívá u dvaceti procent osobních vlaků. V letošním roce se rozšířil počet také o oblasti Slánska a Lounska.

Podle Českých drah se jedná o celoevropský trend. Nejvíce se tato varianta využívá například v Rakousku a Švýcarsku.

Autor: Stanislava Preclíková

24.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení