Český Hobitín stejně jako v minulých letech otevře 15. dubna a k zimnímu spánku se opět uloží 15. listopadu. Do malebného sídla hobitů v Orlických horách se ale lidé už bez předchozí domluvy nedostanou.

„Museli jsme z více důvodů přistoupit k aktualizaci a zpřísnění pravidel. Víkendy máme až na výjimky trvale zavřeno a otevřeno obvykle bývá ve všední dny od 9 do 18 hodin, ale je nutné se předem zaregistrovat přes mail rezervace.hobitin@email.cz nebo na messengeru. V obou případech Vám po odeslání zprávy přijde automatická odpověď obsahující pravidla a odkaz na kalendář, kde je možné si vybrat konkrétní den a hodinu návštěvy a zvolit maximálně 8 lidí,“ informoval v pondělí Svatoslav Hofman, tvůrce Českého Hobitína, na facebooku.

close Český Hobitín otevře 15. dubna, navštívit ho ale můžete jen po předchozí domluvě. info Zdroj: Svatoslav Hofman zoom_in Český Hobitín otevře 15. dubna, navštívit ho ale můžete jen po předchozí domluvě.

Hofman připomíná, že Český Hobitín není výletní místo vhodné pro rodiny s malými dětmi nebo velké skupiny lidí. „Jedná se o malé filmové kulisy, které ‚mohou ocenit‘ především zapálení fanoušci Středozemě a příznivci díla J. R. R. Tolkiena,“ vysvětluje.

Do Hobitína je také zakázaný vstup se psy a kvůli poměrně strmé stráni s úzkými nezpevněnými cestičkami není možné se zde pohybovat s invalidním vozíkem, s berlemi nebo s kočárkem.

Hofman návštěvníky žádá, aby neparkovali přímo u hobitích obydlí: „Pokud je to možné, prosíme o parkování dole u hlavní silnice ze směru od Dobrušky a Kounova, dále je to k nám asi 5 minut chůze do mírného kopce. Pokud by to možné nebylo například kvůli autům houbařů nebo lezců, prosíme o parkování na vyhrazeném místě u našeho domu. Stejná prosba platí pro návštěvníky, kteří k nám přijedou ze směru od Rychnova a Dobrého.“

Vstupné do fantaskního světa hobitů v Šedivinách zůstává dobrovolné.

Mohlo by vás zajímat: Dům služeb v Bartošovicích zarůstá. Majitel je tajemný jak hrad v Karpatech

Dokončení se plánovaný dům služeb v Bartošovicích v Orlických horách nikdy nedočkal, zůstal rozestavěný a žádnou parádu obci nedělá. | Video: Deník/Jana Kotalová