Poněkud nezvykle smutný úvod měl letošní už devátý ročník akce Česko zpívá koledy. Ve středu úderem 18. hodiny se na stovkách míst po celé republice, kde se konala, rozhostilo ticho. Minutou ticha účastníci uctili památku obětí střelce v ostravské nemocnici. Stejně tak v Kostelci nad Orlicí, kde má akce již dlouholetou tradici. Známé české koledy si tam přišly zazpívat desítky lidí společně s Janou Koutovou a Jaroslavem Benešem z hudebního divadla Karlín a divadla Semafor.

V tentýž čas se rozezněly vánoční koledy na Rychnovsku i v Rokytnici v Orlických horách, Deštném v Orlických horách, Lípě nad Orlicí, Rychnově nad Kněžnou, ve Vamberku a nově také v Kvasinách.

"Každý rok jsme chodili rozsvěcet svíčky na adventním věnci pod vánočním stromkem. Letos jsme chtěli nějakou změnu a u vánočního stromku pořádáme Česko zpívá koledy, máme premiéru," prozradila Jana Růžičková z Kulturní komise obce Kvasiny.

Vůně knihovnického punče a narychlo vytvořený sbor

Ve Vamberku zazněla kytara a hlasy sboru improvizovaně založeného během minulých týdnů z místních dobrovolníků, kteří jinak zpívají v kostelích, na divadle a dalších akcích.

"Je to sbor asi devíti žen a jednoho muže, dal se do kupy právě kvůli letošnímu ročníku Česko zpívá koledy. Máme i knihovnické okénko, kde podáváme horké nápoje a dobroty, aby se účastníci trochu posilnili. I v minulosti se lidem po té čtvrthodině, kdy se odzpívaly koledy, nechtělo jít domů a zpívali dál. Jsme rádi, že se akce líbí," uvedla vedoucí Městské knihovny ve Vamberku Jaroslava Martinová.

Vánoční repertoár před lety stál i u zrodu Sboru z hor, který svým hraním a zpěvem doprovází akci Česko zpívá koledy v Rokytnici v Orlických horách.

A vánočně naladit se přišly desítky lidí i na poněkud nevšední místo. Nádvoří rychnovského pivovaru ožilo zmíněnou akcí už počtvrté. "Vystupují nám tu děti z mateřské školky, X-tet Rychnov a trubači - Dobrušské žesťové sdružení," sdělil za pořadatele Tomáš Konvalina.

Na návštěvníky tu čekalo klasické občerstvení, zahřát se mohli horkým moštem, případně i něčím ostřejším.