Již více než rok je České Meziříčí bez zubaře. Tamní zubařka totiž odešla do důchodu a dosud nikdo jiný na její místo nenastoupil.

Nejprve to vypadalo, že v obci bude ordinovat mladá zubařka, jistá slečna Nováková, ta však nedostala od krajského úřadu potřebnou registraci. Z tohoto důvodu s ní nechtěla uzavřít smlouvu Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP).

„My ji tu smlouvu chceme dát a byli bychom šťastni, kdyby do Českého Meziříčí přišel nový zubař, ale nedaří se tam nikoho sehnat. Ona totiž paní doktorka Nováková nesplňuje kvalifikaci, a proto nemohla dostat od krajského úřadu registraci. Jakmile ji bude mít v pořádku, rádi smlouvu uzavřeme,“ vysvětlil ředitel královéhradecké VZP Pavel Pechánek.

Krajský úřad v procesu registrace požaduje všechny předpoklady kvalifikační, hygienické a také pojištění, jedná se asi o sedmnáct různých předpokladů.
Ty musejí standardně mít všichni doktoři, jinak nemůžou provozovat praxi.

„Desátého října proběhlo výběrové řízení, které paní zubařka absolvovala. Na něm byly všechny pojišťovny pro, včetně VZP. Chtěli bychom s ní smlouvu podepsat, protože v Českém Meziříčí teď zubní péče není zajištěna, ale nemůžeme,“ řekl Pavel Pechánek.

Krajský úřad nemůže nevydat registraci, pokud jsou splněné podmínky, a naopak ji nesmí vydat, pokud splněny nejsou. „Všechno je standardní, zákonem řízený proces, není tam žádná libovůle od krajského úřadu. Pojišťovny můžou nebo nemusí s lékařem uzavřít smlouvu, ale v tomto případě pojišťovny, včetně naší, které byly na výběrovém řízení, byly jasně pro,“ dodal Pavel Pechánek.

Starostovi Českého Meziříčí Milanu Žďárkovi, který se na všem ohledně ordinace domlouval s přítelem zubařky, není známo, proč pojišťovna nechtěla uzavřít smlouvu.

„Já mám od slečny zubařky informaci takovou, že VZP s ní neuzavřela smlouvu. Pojišťovna tvrdí, že s ní kdykoliv smlouvu uzavře, když všechno splní. Ona mi tvrdila, že všechno splnila. Tak nevím, kdo mi lže a kdo říká pravdu,“ řekl Milan Žďárek, který přiznává, že se v tom systému nevyzná. „Já to za slečnu zubařku zařizovat nemůžu, to si musí obstarat ona. Navíc dnes jsou zubaři víceméně soukromí, ne státní. Takže je vyloženě na ní, aby si to zařídila,“ dodal starosta.

Vyjádření slečny Novákové se redakci sehnat nepodařilo. „Momentálně ji snad ani do toho tahat nechci. Ona ani její přítel se k tomu nechtějí vůbec vyjadřovat“ uvedl Milan Žďárek.

Slečna Nováková se svým přítelem, který se starostou Milanem Žďárkem všechno více méně zařizoval, se celou situaci nejprve chtěli komentovat. Nakonec si to však rozmysleli a rozhodli se k ničemu se nevyjadřovat.

„Já jsem chtěl, aby k tomu řekli své, ale bylo mi řečeno, že se tak nestane. On mi na rovinu řekl, když jsem s ním mluvil, že to dáme do médií, protože byl naštvaný, že pojišťovna s nimi smlouvu neuzavřela. Potom, když se o tom natáčela reportáž, ale cukl s tím, že nechce být nikde jmenovaný a že nechce mít problémy,“ řekl Milan Žďárek.

Přítel slečny Novákové přitom již ordinaci vybavil, dokonce koupil i zubařské křeslo asi za čtyřicet tisíc korun. On je zubní laborant, takže by slečně Novákové dělal sestřičku a přitom by vyráběl zuby. „Všechno to bylo pěkně domluvené, ale bohužel to nedopadlo,“ uvedl Milan Žďárek.

Teď s tím, že není v obci zubař, má problém především starosta, protože lidé se ho na to chodí neustále ptát. „Půl roku jsem je tahal za nos, protože od května jsme měli mít uzavřenou smlouvu a pak po tři čtvrtě roce stáhli žádost na kraji s tím, že s ordinací končí,“ dodal Milan Žďárek, který zubaře stále shání.

Další nesnáz je způsobena tím, že paní doktorka, která šla do důchodu, ordinaci zrušila „I když jsem jí řekl, ať to neruší. Teď se na ni všichni koukají jako na novou ordinaci, která se musí řídit všemi novými předpisy. A to není jednoduché je všechny splnit,“ dodal Milan Žďárek.