Je středeční prvomájové odpoledne a ulicemi Českého Meziříčí opět po roce drnčí traktory, ty z doby celkem nedávné i stroje mnohem starší, které dobře znali naši dědové. Jsou opentlené, některé zdobí i vlaječky a jaksepatří vystrojení jsou také jejich řidiči a pasažéři vezoucí se na valnících. Nechybí ani prvomájová hesla.

K vidění tu přitom jsou nejen zemědělské stroje, ale ty přesto převažují.

Jedním z nadšenců za volanty desítek naleštěných a někdy i trochu narezlých traktorů, které se sjely ze širokého okolí, byl i Ivo Luňák. Ten patří do skupiny milovníků a sběratelů historické zemědělské techniky, kteří chystají její expozici ve Skršicích.

„Jak to vypadá s Podorlickým muzeem traktorů ve Skršicích? Důležité je, že máme exponáty a máme je kde umístit. Jsou ve Skršicích ve stodole. V současné době probíhají úpravy jejího okolí, jednáme také s místní firmou Zemspol, abychom tam dostali ještě jeden objekt. Do něho bychom umístili takové nezbytné věci jako je občerstvení, popřípadě nějaké písemnosti,“ říká Ivo Luňák.

„Když to všechno dobře půjde, chtěli bychom za rok dva umožnit běžné letní prohlídky, aby se mohli návštěvníci podívat, jak to tady před lety vypadalo. V našem depozitu máme přes dvacet motorů, strojů a zemědělské techniky, máme tam i původní elektrické mlátičky,“ prozradil.

Zdroj: Irena Voříšková

Kdo by chtěl vidět historickou zemědělskou techniku dříve, může navštívit již 15. srpna takzvanou Skršickou brázdu, kde kromě strojů uvidí i práci na poli či se dřevem.

Kromě zábavy a výstavy zemědělské techniky se návštěvníci prvomájové akce zajímali opět o výstup na věž kostela svaté Kateřiny.

První zmínka o tamní faře pochází z roku 1352, původně dřevěný kostel byl v obci postaven zřejmě již kolem roku 1300. Kostel byl od husitských válek do roku 1642 utrakvistický.

V roce 1748 byl starý dřevěný kostel rozbořen a postaven nový. Dle farní pamětní knihy byl základní kámen k novému kostelu položen 8. září 1748 a novostavba byla posvěcena 25. listopadu 1752. Barokní kostel, který patří k nejkrásnějším stavbám venkovské církevní architektury v kraji, byl opraven v roce 1971.

Vnitřní výzdoba, hlavní oltář, kazatelna a zařízení jsou barokní, zhotovené současně se stavbou. Figurální výzdoba oltářních soch (sv. Kateřiny a Barbory) a kazatelny z roku 1755 je dílem královehradeckého řezbáře Františka Deckera.

Mohlo by vás také zajímat: Stroje od Uralu až po Spojené království. Traktoristi plánují jejich muzeum

Zdroj: Jana Kotalová