Dávno pryč jsou sice doby, kdy se k našim severním sousedům jezdilo pro levnější benzín, ale přemýšlivý „Čecháček" si vždy dokáže najít sortiment zboží, kvůli němuž neváhá absolvovat výlet dlouhý desítky kilometrů.
Většinou ho přes hranice nežene touha za kvalitnějším zbožím, jeho hlavním snahou je co nejvíce ušetřit.

U sousedů se nakupuje hlavně jídlo
Lidé jezdí do Polska pro různé potraviny. „V poslední době si odtud vozíme především těstoviny a polévkové koření. Vyplatí se tam také nakoupit levnější máslo. Doma jsme se shodli na tom, že nám i více chutná," svěřuje se Jana Málková z Rychnova, která s manželem jezdí do Polska pravidelně. „Míříme tam tak jednou až dvakrát za dva měsíce." František Hejzlar z Opočna jezdí za hranice pro rybičky. „Mají tam velký výběr a jsou levnější než u nás doma."

Nadále se do Polska jezdí pro oblečení. Nejnavštěvovanější je tržnice v příhraničních lázních Kudowa Zdroj v těsném sousedství Náchoda. Češi ale míří i do kamenných obchodů.
„Naše příbuzná svým dvěma dospívajícím synům koupila velmi výhodně obleky. Cena jednoho prý vyšla do dvou tisíc korun," prozradila Dagmar Umlaufová z Podbřezí u Dobrušky.
Polsko však už v současnosti není pouze cílem Čechů kvůli nákupům. Stává čím dál tím více atraktivnější turistickou destinací.

Rodiny míří za hranice na pstruhy
Lidé si u našich severních sousedů oblíbili rodinné výlety na pstruhy. Jen v Lázních Chudoba najdete hned několik lovišť divokých ryb.
V tamních jezírkách si pstruhy sami vylovíte a polská obsluha je na počkání usmaží.
„Naše děti se už těší na jaro. Celou zimu netrpělivě vyzvídají, kdy se už budeme moci na pstruhy opět vypravit," říká maminka dvou chlapců z Opočna.

Plné českých turistů vloni byly Stolové hory pár kilometrů vzdálené od Kudowy. Také sem je láká atrakce pro celou rodinu – dinopark.
Poláci se snaží lákat i na další služby, které nabízí v těsné blízkosti hranic s Českou republikou. V tuzemských inzertních novinách například pravidelně nabízí dvacetiprocentní rodinnou slevu na návštěvu lázní se slanou vodou a spoustou atrakcí včetně vířivek a toboganu.