VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červenec se stal osudným Karlu Poláčkovi. Čekala ho jeho poslední cesta

Rychnovsko – První červencové dny by měly být každoročně věnovány vzpomínce našemu nejslavnějšímu rodákovi Karlu Poláčkovi. Před více než sedmdesáti lety nastoupil do transportu směrem k terezínskému ghettu.

17.7.2016
SDÍLEJ:

Pohled na továrnu, kde vězni pracovali (tedy i Karel Poláček)Foto: Anna Hejčlová

 Jeho poslední zastávkou se ale stalo město Gleiwitz. Stejné místo, které sloužilo roku 1939 jako záminka vpádu nacistů do Polska.
„Byl skoupý na slovo, ale když udělal přednášku, stálo to za to," popisuje pěvec Karel Berman Poláčkovo působení v Terezíně. Už při příjezdu do ghetta se Poláček nezdál v dobré kondici. Kvůli své citlivé povaze velmi špatně snášel táborové prostředí a problematicky si zvykal na zdejší život.
Začal se cítit jako oběť. Což dokazuje i jeho Úvaha o novodobém otroctví adresovaná jeho spoluvězni Miloši Salusovi: „Spisovatelé vypravují, jak vznešené povahy dovedly kdysi vznešeně nést svoje okovy. I pozoruji, kterak lidé v tvém okolí nosí svoji plechovou misku, neboť musíš být pozorně sehnut, aby sis nerozlil polévku," zmiňuje samotný Poláček.
Právě Salus donutil Poláčka, aby se zapojil do smysluplné činnosti, která by jej dokázala udržet při životě.
Kvůli duševní neaktivitě znatelně strádal. Začal se více zapojovat do společenského života v ghettu: debatoval s mladými tvůrci, poskytoval jim kritické postřehy a začal vytvářet svůj přednáškový program. Přicházel s tituly jako například Svědkové soudní a jiní, O nesnášenlivosti, Z pamětí a podobně
Jeho humor nesl přízvisko „poláčkovský". Pro své výborné postřehy, které získal dřívější novinářskou činností, byl velmi oblíben.
V říjnu 1944 byl Poláček zařazen do osvětimského transportu. „Do Osvětimi odjížděl stejným transportem jako můj otec, proto jsem ho viděla těsně předtím, než nastoupil, byl tak zubožený, když odjížděl, kost a kůže, to byla ruina," uvádí očitá svědkyně Hana Dobešová- Fischerová. Dlouhá léta se mylně tvrdilo, že toto byla Poláčkova poslední cesta. Našlo se ale svědectví, které dokazuje, že přežil i pochod do Hindenburgu a Gleiwitzu.
Nemocný Poláček nemohl už žádným způsob projít selekcí. Proto byl následně popraven 21. 1. 1945. Pohřben je v hromadném hrobu spolu se stovkami dalších vězňů. Spisovatel zemřel v místech, kde všechno začalo.
V roce 1939 se v městě Gleiwitz uskutečnilo zfalšované přepadení rádiového vysílače. Sloužilo k vyvolání dojmu, že je následující útok nacistického Německa na Polsko pouze odvetou. Druhá světová válka mohla začít.  (zup)

Autor: Redakce

17.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení