Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny za zřízení předzahrádek se město od města výrazně liší

Rychnovsko – Za metr čtvereční z veřejného prostranství se někde platí 10 korun měsíčně, jinde přes 90 korun.

14.6.2012
SDÍLEJ:

ZŘÍZENÍ PŘEDZAHRÁDKY je nejlepší možnost, jak upozornit kolemjdoucí na existenci provozovny.Foto: Deník/ Michal Friček

Co může být příjemnější než přátelské posezení u piva? Třeba posezení na zahrádce s čerstvým vzduchem a rozhledem po okolí. Zřizovatelé venkovních restauračních plocha ale mají v jednotlivých městech dosti rozdílné podmínky.

Na rozdíl od poplatků za svoz a zpracování odpadů, které se na jednotlivých místech příliš neliší, je cenová škála u pronájmů veřejných prostranství podstatně rozmanitější. Zájem obchodníků tomu ale nemusí vůbec odpovídat.

Příznivé ceny tak nabízí třeba Kostelec nad Orlicí, kde se za metr čtvereční a den předzahrádky platí jedna koruna. Při delším využívání přicházejí ještě výrazné úspory. Nejvýhodněji pak vyjde měsíční pronájem, který činí deset korun za metr.

„V současnosti je zájem o využití veřejných prostorů menší než v minulosti. Na náměstí se nyní žádná předzahrádka nenachází, protože většina zařízení si je zřizuje na vlastních pozemcích," uvedla Miroslava Fiedlerová z odboru správy majetku města Kostelec nad Orlicí.

Podstatně více ale zaplatí obchodníci třeba v Opočně. To za každý započatý metr čtvereční a den účtuje tři koruny. Nejsou zde ale žádné jiné časové sazby, takže provozovatel předzahrádky třeba za jeden prázdninový měsíc zaplatí 93 koruny za metr.

„O každé žádosti rozhoduje Rada města, která pro dané místo určí konkrétní podmínky. Zájem provozovatelů je stabilní," řekla Eva Rohlenová, referentka odboru majetku a rozvoje města Opočna.

V sousední Dobrušce je sazba celých deset korun za metr a den. Platí zde ale omezení maximální paušální částkou 45 korun za metr čtvereční měsíčně. Tím se Dobruška řadí doprostřed mezi obě předešlá města.

Vedle výdajů přináší venkovní zahrádka pro svého zřizovatele i nezanedbatelný přínos, i když jeho výše je diskutabilní. „Opravdu těžko se dá říct, nakolik se zahrádka vyplatí. Pokud se na ni někdo posadí, nemůžeme vědět, zda by si jinak sedl dovnitř, pokud by tu nebyla. Ale je jasné, že řada lidí venkovní posezení vyhledává a pokud ho u jedné provozovny hosté nenajdou, půjdou vedle," zhodnotil Pavel Koblížek, provozovatel restaurace na Náměstí F. L. Věka v Dobrušce.

Restauratér také připustil, že zřízení předzahrádky obnáší jistou míru administrativních úkonů, což prý ale patří ke všem oborům podnikatelské činnosti.

Podmínky ke zřizování předzahrádek

Každý zájemce o využívání veřejného prostranství ke zřízení restaurační předzahrádky musí podat na příslušném městském nebo obecním úřadě písemnou žádost doplněnou o situační nákres.

Je nutné získat souhlas odboru dopravy, který na místě ověřuje, zda předzahrádka nebrání běžnému provozu.

K žádosti se vyjadřuje rovněž Policie ČR a Hasičský záchranný sbor.

Podnikatelé dokládají platný živnostenský list a kolaudační rozhodnutí pro stávající kamennou provozovnu.

V památkových rezervacích je nutný souhlas památkářů.

ANKETA: Posedíte si v restauraci raději na zahrádce nebo uvnitř?

Papáčková

Hana Papáčková (63)
Vamberk

Po restauračních zařízeních příliš často nechodím. Když už někam vyrazím a je hezky, tak si určitě raději sednu na zahrádku. Hlavně kvůli čistému vzduchu a protože je to celkově příjemnější. Zvláště pokud vyjde skutečně krásné a slunečné počasí.

Morávková

Drahomíra Morávková (42)
Rychnov nad Kněžnou

V tomhle ohledu se rozhodně řídím podle počasí. Když je hezky, tak není žádný důvod sedět uvnitř, ale pokud je to horší, půjdu raději do restaurace. Venku je to ale rozhodně příjemnější, protože člověk může pozorovat veškeré dění okolo sebe.

Moravec

Rudolf Moravec (69)
Albrechtice nad Orlicí

Pokud je k tomu adekvátní počasí, tak si raději sednu ven na zahrádku. Největší výhodu vidím v tom, že i když si někdo z přítomných zapálí cigaretu, jeho okolí to tolik neobtěžuje. Já sám jsem totiž nekuřák a v malých obcích příliš nekuřáckých restaurací není.

Hrobař

Rudolf Hrobař (65)
Rychnov nad Kněžnou

Na vysedávání po hospodách nemám čas, protože jsem pořád v přírodě. Běhám orientační běhy a na závodech sedáváme u stanu. I ve městě bych dal přednost venkovnímu prostoru, ale hlavně by to muselo být až někde na okraji města. 

Autor: Michal Friček

14.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Ilustrační fotografie.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Muzeum je stále bez ředitele

Hradec Králové - Výběrové řízení na pozici ředitele hradeckého muzea provází pochybnosti.

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení