"Někteří rodiče mají problém brát si asistenty domů. Chtějí mít doma klid, prostor i pro ostatní děti, manžela, pro svoji práci. Takže jsme si řekli, že pronajmeme byt a terénní osobní asistence bude moci probíhat v něm. Už máme jeden vyhlédnutý, ale nespěcháme na to. Rádi bychom službu nabídli asi v půlce příštího roku. Chceme na to rodiče připravit, kdyby nám chtěli svěřit dítě třeba i přes noc," vysvětluje vedoucí sociální pracovnice Centra Orion Miroslava Červinková.

Nejen zajistit a vybavit byt je přitom pro terénní služby potřeba. "Firmám jsem napsala žádosti o sponzoring, protože se nám naskytla příležitost nakoupit přenosný zvedák pro vozíčkáře a půjdeme i do projektu Giving Tuesday, dárcovství, do něhož jsme se zapojili už loni," připomíná Miroslava Červinková.

Loňský ročník přinesl Centru Orion 56,5 tisíce korun, které byly využity na zařízení a vybavení speciální multisenzorické místnosti Snoezelen, nové speciální relaxační, vzdělávací a terapeutické místnosti.

Výtěžek z nadcházejícího ročníku má pomoci vybavit byt pro terénní osobní asistenci. V čem projekt spočívá? Lidé si mohou nakoupit v partnerských prodejnách, kde dostanou ke každému nákupu dárek a prodejny zase část tržeb věnují Centru Orion.

"Obvolávám všechny prodejny, které jsou teď zavřené. Doufají, že před Vánocemi otevřou a budou moci s námi do tohoto projektu jít," říká Miroslava Červinková, kterou mile překvapilo, že i přestože mají obchodníci za současné situace dost svých problémů, jsou i nadále ochotni pomáhat.

Centrum Orion pomáhá už přes 20 let. Zaměřuje se na osoby s handicapem a jejich rodiny, kterým prostřednictvím sociálních služeb a volnočasových aktivit umožňuje vést co možná nejvíce samostatný, aktivní a plnohodnotný život.