Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Celibát nesmí být brán jako přítěž,' říká Hoffmann

Deštné v Orlických horách - Farář Tomáš Hoffmann ve svém volném čase rád jezdí na kole, lyžuje, plave nebo si pustí nějaký hezký film.

15.11.2011
SDÍLEJ:

TOMÁŠ HOFFMANN, který pochází z Letohradu a nyní žije v Deštném, vystudoval stavební fakultu i teoologiiFoto: Archiv

Pětačtyřicetiletý farář z římskokatolické farnosti Tomáš Hoffmann z Deštného, který se rozhodl stát božím služebníkem ve dvaceti letech na vojně, se chystá trávit Vánoce ve společnosti mladých lidí a také samozřejmě v kostele na bohoslužbách.

Co vás vedlo k tomu stát se farářem?
Vedla mě k tomu prostředí křesťanské víry v mé rodině. Druhou skutečností byla velká touha sloužit lidem, myslím tím nabídnout jim nějaký plnohodnotný smysl života. Za totality jsme žili jako rodina ne moc majetná a hodně věcí jsme nemohli mít, ale byli jsme šťastni.

Co bylo tím zlomovým okamžikem?
Ve dvaceti letech jsem na vojně potkal ty, kteří neměli žádný důvod pro život. Oni žili jen pro to, aby se napili či se s někým vyspali a povrchně si užívali. To bylo všechno. A mě to přišlo hrozně málo. Tak jsem zatoužil nabízet svým životem i jiné ideály.

Vy jste chtěl byt farářem odmalička?
Ne, já jsem se tomu spíše bránil. Věděl jsem, že je to spojeno také s celibátem, tzn. životem bez manželky, bez rodiny dětí. Takže jsem o tom neuvažoval, i když jsem věděl, že ta možnost tam je. Ovšem již zmíněná touha nabídnou určitou alternativu smysluplnosti života druhým ve mně byla opravdu silná.

Čím jste tedy chtěl být jako dítě?
Chtěl jsem být řidičem kamionu, jednu dobu jsem chtěl dělat strojvedoucího ve vlaku a pak se stál pilotem. Pak jsem měl období, kdy jsem trochu uvažoval o medicíně, jenže za totality jako dítě z věřící rodiny jsem neměl šanci. Tak jsem šel na stavební fakultu, protože mě bavila fyzika a matematika, také se mi vždycky líbily domy, stavby a architektura. Potom ale, po již zmiňované základní vojenské službě, jsem šel na teologii.

Co vaše poslání obnáší?
Zmiňovaný celibát je jen jedním z výrazů mé služby. Vidím, že je velmi užitečný a potřebný, ale musí být správně vnímán, ne jako přítěž, ale jako určitý prostor ke službě. Veškerá moje činnost je v rovině mezilidských vztahů, což je krásné, ale také náročné.

Čeho jste se musel vzdát?
Zjišťuji, že jsem se v jistém slova smyslu nemusel vzdát ničeho, sice nemám vlastní rodinu, ale lidí mám kolem sebe hodně. Nejsem sám. Ono když se řekne celibát, tak to vyznívá jako: „chudák, on nikoho nemá.“ Ano, nemám výlučný vztah s nějakou ženou, nežiji s nikým intimně, ale pořád jsem ve společnosti a společenství lidí. Následoval jsem hlas srdce jakési volání. A v podstatě mám všechno, prostor k životu, práci, lidi kolem sebe, sport i prožití krásna a přírody. Nic mi nechybí. Když jsem se rozhodoval, tak jsem si byl vědom toho, že některé věci třeba nebudu mít, že se nedostanu tolik na hory, vždycky mě bavilo lyžování a sportování. A vidíte, o toto jsem taky nepřišel

Jak trávíte svůj volný čas?
Já mám vždy volný akorát jeden den v týdnu, jinak toho volna moc nemám. Ale i v rámci služby se dostanu na nějaký výlet, na kolo, na lyže, podívám se po světě. A Pokud jde vysloveně o volný čas, tak mám někdy rád i to, že jsem sám, protože té samoty mám málo. V tom případě se vyspím, někdy projedu na kole, proběhnu se, přečtu si, podívám se na hezký film. Často svůj volný čas trávím s dalšími spolupracovníky kněžími i lidmi různě zapojenými do služby v církvi - jezdíme spolu i na dovolenou.

Co chystáte na advent a vánoce?
V kostele v Deštném v O.h. budou pravidelné nedělní adventní bohoslužby. Potom spolu s obcí chystáme na první adventní neděli v podvečer rozsvícení vánočního stromku. Také budou vánoční koncerty 28. večer 31. odpoledne. Bohoslužby - samozřejmě půlnoční mše a vánoční bohoslužby. Mezi Vánocemi a Novým rokem bude v centru pro mládež Vesmír již tradiční setkání mladých lidí. Těšíme se a připravujeme tedy i to.

Autor: Kamila Císařová

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Ilustrační foto

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Muzeum je stále bez ředitele

Hradec Králové - Výběrové řízení na pozici ředitele hradeckého muzea provází pochybnosti.

Opočenští Baroni v Jičíně osmkrát inkasovali

Rychnovsko - Krajské hokejové soutěže nabírají obrátky.

„Rodina má obrovskou hodnotu,“ říká lídryně Realistů

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Daniela Lusková je lídryní královéhradecké kandidátky Realistů. Strany, jejíž volební potenciál překračuje šestiprocentní hranici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení