Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Častolovická černá díra by už měla zmizet

Častolovice - Největší letošní investice se týkají základní školy a komunikací. Své obrysy již získaly oslavy 670 let od první zmínky o Častolovicích.

30.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv RD

Částka blížící se 26 milionům je sice o něco nižší než ta, se kterou městys Častolovice hospodařil v loňském roce, přesto se dostane i na větší investiční akce. Nelze ignorovat ani výročí 670 let od první písemné zmínky. 

Největší objem peněz půjde letos do zateplení budovy základní školy a na opravu tamní kotelny. Tato rozsáhlá akce ale bude pokračovat i v příštím roce. V současnosti se čeká na přiznání dotace. V letošním rozpočtu je vyhrazena částka 2,5 milionu korun.

Práce v okolí hřbitova začaly již v loňském roce. Na ty by měla stavební firma navázat v dubnu. Letos je pro tuto lokalitu vyčleněn milion korun a dalších 200 tisíc půjde na osvětlení. Důvodů těchto úprav je několik.

„U hřbitova chyběly parkovací plochy a když zapršelo, tak se stálo doslova na blátě. Přístupové cesty byly neosvětlené, což způsobovalo problémy zejména u přilehlých garáží. To místo je černou dírou Častolovic,“ vysvětlila starostka Jarmila Novohradská s tím, že v lokalitě docházelo k nárůstu drobné kriminality. V minulosti se tak ze hřbitova ztratila i historická busta hudebníka Antonína Hudečka.

Přípravy na instalaci osvětlení se uskutečnily již v loňském roce a na pořad tak přijde i neutěšený stav přilehlých komunikací. „Po deštích vzniká na silnici skutečné jezero a vodu z garáží musí často odčerpávat naši hasiči. Cesta se proto musí vyspádovat a dostane nový povrch,“ řekla dále starostka.

Zatím ve fázi příprav jsou úpravy v Mírové ulici. Zásah si vynutí špatné kanalizační vpusti, které obtěžují zápachem okolí. Při té příležitosti budou řešeny i problémy s parkováním. Také u této investice se počítá s rozložením prací až do příštího roku. Již na jaře by ale mělo dojít k opravě kanalizace v Příčné ulici.

Pro výstavbu cyklostezky podél Orlice, na níž se podílejí města a obce ležící po její trase, je letos v častolovickém rozpočtu vyčleněno 800 tisíc korun. Starostka věří, že tento objem peněz by již měl být pro městys konečný.

Veselejší položkou v rozpočtu než jsou třeba nutné opravy kanalizací, je oslava 670 let od první zmínky o Častolovicích. Veselí bude trvat celý jeden červnový víkend, na což by 50 tisíc z obecního rozpočtu nestačilo. „Oslovili jsme prakticky všechny podnikatelské subjekty u nás a jejich dary již chodí na účet. Z těchto peněz se bude hradit i pořízení praporu, který nám dosud chyběl,“ poznamenala Jarmila Novohradská.

Slavnosti tak odstartuje svěcení zmíněného praporu a opravených varhan. V sobotu pak ovládne Častolovice pouťové veselí. Tomu má napomoci i přítomnost ne právě běžných atrakcí. Se svou prezentací přispěchají četné místní spolky a postaráno bude rovněž o hudební kulisu. Na večer je plánováno přátelské posezení se současnými i bývalými zastupiteli, kteří si tak budou moci vyměnit zkušenosti a názory. V neděli oslava vyvrcholí akademií školy.

K této příležitost se plánuje i vydání pamětního předmětu, ale na jeho konkrétní podobě se ještě zastupitelstvo nesjednotilo. Umístění oslav nemůže být jinde než v rozlehlé sokolské zahradě.

Zbylé položky rozpočtu se váží k běžnému fungování městyse. Nejvíce prostředků tak jde na příspěvky školám, platy obecních zaměstnanců, likvidaci odpadu, úhradu energie či fungování spolků.

Největší letošní plánované akce

Nejvíce prostředků je z letošních investičních akcí vyčleněno na zateplení budovy základní školy a to 2,5 milionu korun. Tato akce ale bude pokračovat i v následujícím roce.

Jeden milion korun budou stát úpravy komunikací v okolí hřbitova a dalších 200 tisíc půjde na osvětlení této lokality.

Na opravu ulice Mírová je v rozpočtu vyčleněn milion korun. Je nutná rekonstrukce tamních kanalizačních vpustí a vzniknout mají nová parkovací místa.

Bez zajímavosti nejsou ani oslavy 670 let od první písemné zmínky. Na ní rozpočet pamatuje 50 tisíci, ale další peníze přicházejí již nyní od sponzorů.

Autor: Michal Friček

30.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Adolf Klepš

Hlasovat lze i pro zesnulého náčelníka krkonošské horské služby

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ
3

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Mánie lyžáků v úředních místnostech přijde u prezidentských voleb

Královéhradecko, Krkonoše - Volební urna lanovkou cestovat nemusí, o možnost volit z domova požádala jen hrstka obyvatel horských středisek.

Budeme opět kroužkovat ve velkém?

Královéhradecký kraj - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 výrazně ovlivnily preferenční „kroužky“, díky kterým ostrouhali mnozí lídři kandidátek a do Poslanecké sněmovny skočili osobnosti z dalších míst kandidátek.

Týnišťské hráčky přivezly dvě výhry z palubovek soupeřek

Rychnov nad Kněžnou, Týniště nad Orlicí - Pokračovala Východočeská basketbalová liga mužů i žen.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Královéhradecko - Poslance lidé do sněmovny pošlou z různých míst. V Petříkovicích na Trutnovsku volební komise sídlí na koupališti, V Polici na Náchodsku zase v prostorách sauny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení