Basu, housle a další hudební nástroje pro celou kapelu, klávesy pro pianistu, pro každého ze sboru čtyři různé kostýmy, cestovní zavazadla pro 43 dětí a 6 dospělých. To vše a ještě více se musí nacpat do autobusu, se který Carmina v pátek odjíždí do Francie (9. – 20. 4.).
„Je to vlastně naše pátá návštěva a čeká nás celkem devět koncertů v koncertních sálech a v kostelích. Tentokrát je hlavním cílem jedenáctidenního turné Evropské setkání mládeže v Bordeaux, kde také nejdéle zůstáváme. Do země galského kohouta vyvážíme českou hudbu – klasicismus, romantismus a současnost, lidovou hudbu a balkánský folklór,“ prozradil sbormistr Carminy Karel Štrégl.

První koncert po mši v kostele v Lyonu

Program, který koncertní oddělení Rychnovského dětského sboru představí Francouzům, vychází z koncertních programů. „Českou hudbu připomeneme v programu Veselé svátky pod Orlickými horami, což je asi tři roky starý projekt. Balkánský folklór pak publikum uvidí v Balkánské svatbě a v muzikálu Alibaba a čtyřicet loupežníků, který jsme poprvé představili na plese,“ komentovala program manažerka RDS Eva Štréglová a stručně popsala harmonogram turné.

Z Rychnova n. K. Carmina vyjede přes Rozvadov a Strassbourg do Lyonu, kde v sobotu zazpívá na mši v kostele Paroisse catholique Saint Francois de Sales. Další vystoupení se uskuteční v úterý v Angais, kde se dětský sbor představí v malém koncertu ve škole a ve společenském centru. Hlavní šňůra koncertů však začne ve středu v Bordeaux.

Odměna pro děti

„Zde nás přivítá Stella Maris, což je původem Češka. Na její pozvání jsme se tehdy poprvé dostali do Francie. Jde o velmi aktivní ženu, která je zároveň předsedkyní Evropského setkání mládeže v Bordeax,“ zavzpomínal Karel Štrégl s tím, že při přejížděni bude Carmina využívat noclehy ve Formuli a následně v rodinách hostitelů.
Zmíněné turné zahrnuje kromě pracovní části i prohlídky a návštěvy zajímavých míst. „V Carmině máme necelých šedesát dětí a všechny se nikdy na zájezdy nedostanou. Je to vlastně taková odměna za jejich činnost ve sboru. Proto se i pořadí vytváří na základě dlouhodobých výsledků. To znamená, že rozhodující jsou body z pravidelných přezkušování a docházka na zkoušky,“ dodala manažerka RDS.

Rychnovský dětský sbor se představuje:

Rychnovský dětský sbor není zájmový kroužek, ale systém, který poskytuje dětem hudební vzdělání. Některé profesně ovlivnil (úspěšné přijímací zkoušky na VŠ, konzervatoře, PF), jiným pomohl třeba jen k tomu, že si kdekoli a kdykoli budou moci s radostí a z plných plic zazpívat a nemusí se při tom červenat. Je to dobrá příležitost pro každého, kdo chce svůj volný čas trávit užitečným a krásným způsobem.

Byl založen v září 1992. Od té doby uskutečnil více než 650 koncertů, účastní se soutěží (2x zlaté pásmo v celostátní soutěži - 1995,1996, 2. místo na mezinárodní soutěži v Lecco - Itálie - 1997, dvě zlaté medaile na mezinárodní soutěži ve Finském TAMPERE -1999 a stříbro ve španělské Tolose 2000). Pořádá pravidelná víkendová soustředění během školního roku a letní tábor pro Carminu a Ptáčata o prázdninách. Sbor spolupracuje s předními českými skladateli a hudebními tělesy.

Zpívali jsme v Polsku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Ukrajině, Slovensku, Holandsku, Německu, Dánsku, Švédsku, Finsku, Rusku, Francii, Španělsku a v listopadu 2007 se sbor podíval i za moře při koncertním turné do USA.

Děti mohou začít zpívat již od čtyř let v mateřských školách a potom postupují do vyšších oddělení. Vyvrcholením sborové práce dítěte je členství v hlavním sboru - Carmině. Nyní ve sboru pracuje více než 260 dětí.

RDS nabízí kromě výchovy vokální také základy intonace, rytmu a elementární hudební nauky spojené s hrou na klávesové nástroje (keyboard). Pro tento účel slouží speciálně vybavená učebna a učebnice, kterou pro své děti píše kolektiv sbormistrů RDS (tento systém přejímají i další ZUŠ v České republice).

RDS pomáhá i rozvoji sborového zpěvu ve svém regionu. Byl pořadatelem mezinárodní soutěže Chorus camera a v letech 2002, 2003 organizoval Celostátní přehlídku dětských školních sborů, která bude opět v roce 2009.

RDS je dnes dobře organizovaným sborovým studiem se sedmi samostatnými sbory pokrývající věkové rozpětí dětí od šesti do osmnácti let. Je domovem dvou set padesáti zpívajících dětí. Je to dobrá příležitost pro každého, kdo chce svůj volný čas trávit užitečným a krásným způsobem.

Sbor umělecky řídí sbormistr Mgr. Karel Štrégl. Dalšími sbormistry jsou Mgr. Kamila Hájková, Lucie Cabalková (studentka Univerzity HK – obor sbormistrovství a hudební výchova) a Michaela Grundová (studentka Univerzity HK – obor sólový zpěv a hudební výchova). Klavíristou sboru je Tomáš Havlín - absolvent pardubické konzervatoře, managerem sboru Mgr. Eva Štréglová.

CARMINA

sbormistr Mgr. Karel Štrégl

Carmina je koncertním oddělením Rychnovského dětského sboru, odzpívala stovky koncertů na domácích pódiích a projela Evropu od Polárního kruhu (zpívali jsme Santovi) až po Barcelonu, v roce 2007 navštívila i USA (Boston, Connecticut, New York). Carmina si dobře vedla i na mezinárodních festivalech i soutěžích. Uveďme alespoň 2.místo na mezinárodní soutěži v Lecco - Itálie - 1997, dvě zlaté medaile na mezinárodní soutěži ve Finském TAMPERE -1999 a stříbro ve španělské Tolose 2000.

Carmina nahrála tři CD - Carmina 1998, Afrika 2002, Vánoční hudba východních Čech 2003. Carmina si vytvořila osobitý způsob práce, který spočívá v tom, že se kromě běžného sborového repertoáru ponoří do určitého stylu, proudu nebo žánru a snaží se dopracovat k samotným kořenům dané hudby (etnická, populární, lidová, nově objevené rukopisy …). Populárním projektem byla např. Afrika (ke kořenům hudby černého kontinentu). Právě prováděným programem je Masopust.

Carmina spolupracuje s českými i zahraničními interprety, orchestry a skladateli. Má své stálé partnery ve francouzských městech Nantes, Brive, Collioure a Mornant se kterými každoročně uskutečňuje společné projekty. Velmi zajímavá je také naše spolupráce se ZOO Dvůr Králové n.L. Sbormistrem je pan Karel Štrégl.

PTÁČATA A

sbormistryně Lucie Cabalková

My Ptáčata A jsme přípravným oddělením, ze kterého zpěváčci postupují přímo do koncertního oddělení - Carminy. Chodí sem děti od 3. do 8. třídy, zkoušíme 2x týdně jednu hodinu. Náš repertoár je velmi různorodý, zaměřený především na pravidelné tematické koncerty (Vánoce, Jarní koncert maličkých, Poslední koncert sezóny), autorské koncerty (P. Jurkovič, J. Vičar,…), ale i výchovné koncerty (připravujeme program Hudební teorie). Během roku máme dvě víkendová soustředění (podzim, jaro), na kterých se snažíme udělat spoustu práce, ale nezapomínáme také na zábavu, dobrodružství a vše ostatní, co k veselému sborovému životu patří. Každoročně jezdíme na týdenní letní soustředění, kde se spojíme ve skvělou partu dobrých kamarádů a nacvičíme spoustu hezkých písniček.

Rádi také pořádáme výměny s přípravkami z ostatních sboru z celé ČR. Na víkend jedeme my k jinému sboru, kde si zazpíváme většinou na 1-2 koncertech, bydlíme v rodinách našich kamarádů sboristů a poznáváme krásy jednotlivých krajů a měst ČR. Na jiný víkend potom přijede sbor k nám do Rychnova n. Kn. a to samé proběhne u nás. Získáváme tak spoustu nových kamarádů a zážitků. V letošním školním roce 2009/2010 nás čeká výměna s přípravkou dětského pěveckého sboru Motýli (Šumperk) a s Poupátky z Litomyšle (v rámci festiválku Bude nás pět).

PTÁČATA B

sbormistryně Michaela Grundová

KOŤATA

sbormistryně Mgr. Kamila Hájková

My, Koťata, máme spoustu přívlastků – červená, puntíkatá, rozverná, neposedná, roztomilá, neposlušná, hravá,…něco na tom bude. Na koncertě nás bezpečně poznáte podle červených šatů a košil, které jsou doplněné puntíkatou mašlí.

Jsme žáci 1. a 2. tříd základní školy, najde se u nás i pár „školkáčků“. Scházíme se dvakrát týdně ve zkušebně Rychnovského dětského sboru – v pondělí a ve středu od 13,30 – 14,30 hodin. Naší sbormistryní je paní Kamila Hájková.

Víte, na co se nejvíc během roku těšíme? Na koncerty, to nás opravdu baví. Zpíváme nejenom pro rodiče, prarodiče, ale i pro seniory, na trzích a výstavách, někdy zkusíme i nějakou soutěž. A pak jsou to také soustředění, která máme dvě – na podzim a na jaře. Tam nejen pracujeme, ale užijeme si i spoustu legrace při hrách.

Chcete vědět, jak vypadají naše zkoušky? Na začátku je vždy rozmluvení, rozdýchání a rozezpívání. Nejvíce se zapotíme při jazykolamech. Zpíváme písničky lidové i umělé, taneční, písničky z pohádek. Tancujeme, hrajeme divadlo, hudební hry, dirigujeme, někdy i kreslíme. Všechno je to moc fajn a jestli to chcete vidět, přijďte se na nás někdy podívat.

OKOLNÍ PŘÍPRAVKY

sbormistryně Lucie Cabalková, Kateřina Čižinská, Michaela Grundová

Písnička, Rolnička, Sluníčko a Zvoneček. To jsme my, děti z malých měst a vesnic v podhůří Orlických hor. Protože nás moc baví zpívat, ale Rychnov je pro nás moc daleko, paní sbormistryně jezdí za námi a vytváříme si na našich školách malé sborečky. V každém našem oddělení je kolem 15ti zpěváčků. V Doudlebách n. Orl. s námi pracuje paní sbormistryně Kateřina Čižinská a jmenujeme se Sluníčko. V Solnici je to paní sbormistryně Lucie Cabalková a jsme Rolnička. Zvoneček funguje při ZŠ ve Skuhrově n. Bělou a řídí ho paní sbormistryně Michaela Grundová.


Co nás každý rok čeká? Velké sborové koncerty - Jarní koncert maličkých a Poslední koncert sezóny, na kterých spojíme své síly a vystupujeme všichni dohromady pod názvem Okolní přípravky. Potom také vánoční koncerty v našich městech, kam nám na pomoc jezdí Carmina. Každý rok máme také soustředění (na jaře), kde si užijeme spoustu legrace a sborového zpívání.