Stromy, které rostly podél hlavní silnice v Čánce, šly kvůli špatnému stavu k zemi loni na podzim. „V listopadu loňského roku byla plánovaně vykácena lipová alej, která zdobila spodní část Čánky po mnoho desetiletí. Stromy už bohužel nebyly v dobré kondici a bylo třeba je obměnit. Kácení stromů nebylo příjemné pro nikoho z nás, celý náš život zde s touto krásnou lipovou alejí, která v létě bzučí obrovským množstvím včel, žijeme,“ uvedla na webu města místostarostka Kateřina Vošlajerová.

Budova bývalého Výzkumného ústavu chovu prasat v areálu Nového zámku v Kostelci nad Orlicí hyzdila západní část parku desítky let. Zatímco v internetových mapách nadále zůstává, ve skutečnosti již nestojí.
Ostuda Kostelce zmizela. Z výzkumného ústavu pro chov prasat zbyla jen suť

Kvůli nepřízni počasí se plánovaná výsadba musela o pár měsíců posunout, nové dřeviny alej v ulici doplnily 20. února. Ve vesnici jihozápadně od Opočna roste celkem 37 nových stromů, většina z nich jsou malolisté lípy srdčité.

Stromy se vykácely na podzim:

Všechny stromy dostanou ještě závlahové vaky, které jsou podle Vošlajerové v dnešní době potřebné, aby se stromy dobře uchytily a měly co největší šanci dobře prospívat. „Pokud se bude situace vyvíjet dle předpokladů, tak na podzim letošního roku začne 2. etapa obnovy zeleně, a to v horní části obce Čánka,“ doplnila místostarostka města.

Mohlo by vás zajímat: Národní památka v historickém centru Opočna se promění. Město získalo dotaci

Zdroj: Deník/Jana Kotalová