Nová výstavba v Rychnově nad Kněžnou se chystá zhruba 300 metrů od současných projektů v lokalitě Javornická v prostoru nad supermarketem Billa směrem k výtopně. „V posledních letech se postavilo v jednom projektu 160 a ve druhém 80 jednotek. V současnosti se chystá výstavba třetího projektu se zhruba 150 byty. Už je tam sejmutá ornice a připravuje se výstavba. Kdo hledá bydlení, určitě ho tady najde,“ uvedl starosta Rychnova nad Kněžnou Jan Skořepa, který však zároveň upozornil, že prodej bytů stagnuje.

„Jeden z developerů mi říkal, že letos kvůli vysokým úrokovým sazbám hypoték prodali celkem dva byty. A to je říjen. Byty jsou zkrátka drahé, lidé na to nemají a výrazně se omezil trh. Byty by byly, ale lidé na ně nedosáhnou,“ vysvětlil Skořepa.

Ředitel cukrovaru v Českém Meziříčí Petr Karkoš.
VIDEO: Kolos v Českém Meziříčí. Tady se vyrobí polovina české spotřeby cukru

Podle jednatele společnosti Rychnovská realitní Petra Nehery firma nadále pořádá prohlídky nových bytů v podobném rozsahu jako dříve. Potíž je ve finálním prodeji. „V Rychnově výstavba nadále pokračuje, nicméně se snížila poptávka po bytech z hlediska dostupnosti hypoték. Zájem trvá, ale problém je v profinancování. Lidé nedosáhnou na hypoteční splátky. Předpokládám, že se trh opět rozhýbe při sazbě okolo 3,5 procenta,“ odhadl Nehera.

V Rychnově se čile stavělo i loni:

Zdroj: Jana Kotalová

Rychnov je specifický blízkostí kvasinské automobilky Škoda Auto, kde pracují tisíce lidí za nadprůměrné platy. Kupní síla obyvatel je vyšší než jinde, nezaměstnanost minimální.

„Lidé jsou na tom ekonomicky lépe než v jiných regionech, přesto to vázne. Lidé si sice vydělají peníze, ale bez hypotéky se neobejdou. Dokud se situace nezlepší, úroky se nesníží a nerozjede se hospodářství na větší obrátky, určitá stagnace bude pokračovat,“ řekl rychnovský starosta.

Lidé dávají přednost nájemnímu bydlení

Samo město v poslední době postavilo ve dvou domech celkem 32 nájemních bytů. Do druhého z nich se noví obyvatelé nastěhovali letos v září. „Měly jsme přes 60 žádostí a uspokojili jsme jich šestnáct. Zájem byl nebývale velký. Předchozí dům jsme zprovoznili před dvěma lety a zájem byl výrazně nižší, jsou to násobky. Lidé dají raději přednost nájemnímu bydlení, než aby si vzali drahou hypotéku. Ten trend je zřejmý,“ konstatoval Skořepa.

Radnice chce ve výstavbě pokračovat i v budoucnu dalším bytovým domem. Zatím chystá projektovou dokumentaci. Následovat bude demolice budovy bývalé správy a údržby silnic, kterou získala od kraje, na jejímž místě bude dům stát. Kdy se začne, bude záležet na penězích.

Z výlovu Broumaru a na sádkách v Opočně.
Opočenský Broumar je stále na suchu, ale Rychnovsko letos o výlov nepřijde

„Pracujeme na přípravě, ale musíme se nyní finančně srovnat. Bytové domy i další investice nebyly malé. Netroufnu si proto říci, kdy začneme stavět. Každá ze dvou bytovek stála přes 50 milionů korun. To jsou vysoké investice. Nyní byl schválen konsolidační balíček, ale já mám vážné obavy, že se výrazně dotkne příjmové stránky měst. Od kraje máme limit do deseti let od převzetí, ke kterému došlo před rokem,“ přiblížil starosta Skořepa.

Stavební bytové družstvo v Dobrušce nedávno dokončilo čtyři viladomy s 52 byty v sousedství kasáren vedle bazénu, kde vznikla nová ulice Generála Štandery. Nyní je v počáteční fázi příprava výstavby v ulici Javorová při příjezdu do města od Náchoda.

Spoluzakladatelka a ředitelka Domácího hospice Setkání Andrea Kolaříková.
Umírání může být svým způsobem i krásné, říká ředitelka hospice v Rychnově

„Je tady zájem jednoho developera. Jednalo by se o projekt tří nebo čtyř bytových domů, mělo by tam být 50 až 60 bytových jednotek. Developer má koupený pozemek a pracuje na projektu,“ potvrdil starosta Dobrušky Miroslav Sixta, podle kterého je jednání o podmínkách výstavby na začátku a bude se o nich jednat.

V Týništi nad Orlicí se naopak plány soukromých firem zastavily. Podle starosty Libora Koldinského přitom byla příprava slibně rozjetá.

„Developeři u nás chtěli stavět na dvou místech v oblasti sídliště Dub. Mělo se jednat o šest bytových domů. Zpočátku měli tah na branku, ale už zhruba tři čtvrtě roku se nic neděje. Mají nakoupené pozemky, je to připravené, ale úplně se to zabrzdilo. Město na to však nemá vliv, jsou to ryze soukromé projekty,“ řekl Koldinský.