VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucí ředitel nemocnice: Úprku lékařů se neobávám

Hradec Králové - Vítěz výběrového řízení na obsazení funkce ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula říká, že žádné převratné změny neplánuje. Jednou z jeho priorit bude ekonomika.

24.7.2009
SDÍLEJ:

Roman Prymula povede Fakultní nemocnici v Hradci Králové od října. Ve funkci vystřídá Leoše Hegera, který se rozhodl z tohoto postu odejít.Foto: DENÍK/Jan Jelínek

Musíme šetřit, ale omezení zdravotní péče nepřichází v úvahu. Tvrdí to budoucí ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula. Děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany a předseda České vakcinologické společnosti usedne do křesla šéfa nemocnice na podzim.

Po vítězství ve výběrovém řízení jste říkal, že do nemocnice nastoupíte 1. října. Platí to?
Platí. Musím samozřejmě odpovídajícím způsobem ukončit svoji profesní dráhu na fakultě, tak jsme se dohodli na tomto termínu. Po dohodě s ministerstvem zdravotnictví bych už přebíral agendu a seznamoval se s chodem nemocnice, takže na poloviční úvazek nastoupím už 1. srpna na post náměstka fakultní nemocnice.

Určitě už máte představu o prvních krocích ve funkci ředitele. Které to budou?
Nechtěl bych, aby vznikal dojem, že okamžitě po svém nástupu chci zásadním způsobem měnit strukturu v nemocnici nebo propouštět některé jedince. To určitě ne. V první fázi chci obcházet jednotlivá pracoviště a zjišťovat problémy, kam by se nemocnice měla ubírat, a tak dále. Na základě toho si chci udělat obrázek a pak se rozhodnu, jakým způsobem je potřeba modifikovat stávající chod.

Měla by se nemocnice nějak změnit?
Nemyslím si, že by mělo docházet k nějakým zásadním změnám. Fakultní nemocnice je jedním z nejlepších zařízení v zemi a tento trend by bylo vhodné udržet. Pokud se mi to v současné ekonomické situaci podaří, tak to bude velký úspěch. Bude problém udržet finanční úroveň takovou, jaká byla. Pacienti by však žádnou změnu z pohledu dostupnosti péče zaznamenat neměli. To je priorita pro existenci nemocnice, takže péče by měla rozhodně zůstat zachována. v celém rozsahu. Co bychom však měli přehodnotit, je možnost, zda lze v některých oblastech poskytnout péči ekonomičtějším způsobem. V každé oblasti lze najít nějaké úspory. Oblastí, kde je co zlepšovat, je podle mého názoru například vztah personálu k pacientům, zejména v ošetřovatelské péči.

S tím souvisí dostatečný počet lékařů a sester. Neobáváte se dalších odchodů personálu za lepším výdělkem do zahraničí?
Pokud nemocnice bude z hlediska odměňování stabilní a s perspektivou do budoucna, tak si nemyslím, že by odliv lékařů měl být nějak drastický. Co je horší, to je otázka odlivu středního zdravotního personálu, který nekončí ani tak v zahraničí, jako na jiných a lépe placených postech. Nedostatek sester je skutečně reálný.

Co říkáte na hospodaření hradecké fakultní nemocnice, které se v prvních měsících roku propadlo do ztráty?
Tento problém má v mých očích minimálně dvě stránky. Pravdou je, že po dlouhé době, kdy nemocnice byla v kladných číslech, došlo k drobným výkyvům ve financování. Nicméně, co já na tom vnímám negativně je, že tato situace byla v médiích přestřelena. Byla zveřejněna data, která se standardně nezveřejňují, v období, kdy není žádná účetní uzávěrka, kdy to je průběžné financování, které o ničem nesvědčí. Pro mne je to signál, že je třeba zmapovat, zda jde o trend, nebo jen náhodnou výchylku. To, že se dopis ředitele dostal do médií, považuji za velmi nešťastné. Nemám radost z toho, že v nemocnici jsou zaměstnanci, kteří řeší problémy takovým způsobem. Na druhou stranu medializace vedla k opatřením, jejichž vliv se už ukazuje. Podle mých informací se financování v červnu otočilo do kladných čísel.

V hradecké nemocnici se v posledních letech hodně investovalo do výstavby a rekonstrukcí budov, nezastaví to ekonomická krize?
Hradecká fakultní nemocnice byla unikátní v tom, že na řadu investičních akcí si vydělala sama, takže čerpání ministerských zdrojů tady bylo omezeno. Stávající reprezentace ministerstva v tom vidí určitý dluh vůči hradecké nemocnici, takže teď můžeme očekávat ve velmi krátkém horizontu výraznou investiční dotaci.

Autor: Martin Černý

24.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kulturní dům v Týništi - ilustrační foto

Divadelní soubor přiblíží biblický příběh nejmenším divákům

Ilustrační fotografie.

Semechnice hostí Nové Město

Doudleby prožijí pohádkovou adventní neděli na zámku

Doudleby nad Orlicí - Třetí adventní neděle bude v Doudlebách nad Orlicí patřit pohádce. Pohádkové divadelní představení „Vánoce na zámku“ lidé zhlédnou v Doudlebách v neděli.

S prezidentem si Dostálová rozumí. Oba chtějí investovat

Východní Čechy - Ostře žluté sáčko, široký úsměv a blonďatá hříva, to jsou poznávací znaky Kláry Dostálové, díky nimž ji na povolebních setkáních v centrále hnutí ANO nelze přehlédnout.

Častolovická ulice se otevřela autům. S měsíčním zpožděním

Častolovice - Opožděné práce na rekonstrukci ulice Bažantnické pro letošní rok pomalu končí. V tomto týdnu došlo k otevření ulice pro auta. Provádějí se ještě drobné dokončovací práce. Zbývající nedodělky a opravy chybně provedených věcí budou dokončeny po zimě.

Kraj dostal nové léčebné zařízení

Královéhradecký kraj - Nová hyperbarická komora se v pátek v 11 hodin slavnostně otevřela v Rehabilitačním ústavu Hostinné. V Královéhradeckém kraji je pouze jedno léčebné zařízení tohoto typu, a to právě v Hostinném.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT