Budoucí prvňáčci mají už od listopadu možnost poznat místa, která budou příštích devět let navštěvovat téměř každý den. Základní škola Masarykova totiž připravila projekt Než se stanu školákem, jenž má za úkol seznámit děti se školním prostředím.

„Chceme dát možnost dětem, aby si prohlédly naši školu, učebny a poznaly vyučující,“ shrnula základní myšlenku projektu zástupkyně ředitele pro první stupeň Květa Sedliská.

Pro budoucí prvňáčky je připravený program, který zahrnuje například čtení pohádek, zpívání, besedu s myslivcem či tvoření z keramické hlíny. „Školička” se bude konat převážně v úterý vždy od 16 do 17 hodin.

Děti se seznámí

„Smyslem není to, že bychom měli děti připravit do školy tím způsobem, že bychom je už pomalu něco učili, ale program je udělaný spíše tematicky, aby je to bavilo,“ vysvětlila Marcela Ježková, která učí prvňáčky a sama se projektu účastní.

Na rodičích pak záleží, zda se programu také chtějí účastnit, nebo si po skončení své ratolesti vyzvednou. „Protože je to přes zimu a nabízíme pohoštění zdarma, tak rodiče většinou zůstávají. Uvaříme jim čaj, a zatímco si jejich děti hrají, mají možnost se zeptat učitelů na to, co by je zajímalo,“ řekla Ježková.

Hlavní význam má však tento projekt pro děti. Podle Ježkové je to pro ně důležité proto, aby neměly obavy z toho, až nastoupí do nového a cizího prostředí. Také se děti více stmelí, a když přijdou do školy, už je z nich kolektiv. „Některé jsou však „oprásklé“ až moc, takže to má opačný účinek,“ dodala. Děti se stávají samostatnější a odbourá se jejich strach, jsou více v klidu a nástup do první třídy už pro ně není takový stres.

Zájem o projekt, je celkem veliký. „Rodiče se nám hlásí každý den. Ve středu jsem otevřela e-mail a měla jsem tam šest přihlášek. Tento projekt pořádáme už asi třetím nebo čtvrtým rokem. Důležité je, že se děti nemusí zúčastnit všech hodin, ale můžou si vybrat,“ uvedla Sedliská.

Kapacita kurzu není nijak omezena. V průměru se však hlásí asi čtyřicet dětí. Ty jsou pak rozděleny do skupin, aby se jim učitelé více věnovali.

Termíny „školičky” a co se děti naučí

1. 11. 2011
Barevné písničky

8. 11. 2011
Myslivcův čtyřnohý pomocník

15. 11. 2011
Setkání ve školní jídelně

22. 11. 2011
Učíme se u interaktivní tabule a počítače

29. 11. 2011
Tvoříme z keramické dílny + hrajeme si s pohádkou

6. 12. 2011
Hrajeme si, stavíme, soutěžíme

13. 12. 2011
Předvánoční odpoledne

3. 1. 2012
Hrátky v tělocvičně

10. 1. 2012
Čtení pohádek

16. 1. 2012
Zápis do 1. tříd

14. 2. 2012
Odpoledne s pedagogy budoucích
1. tříd + konzultace s logopedkou

29. 2. 2012
Karneval

22. 5. 2012
Rodičovská schůzka s pedagogy
1. tříd