Třináctým červnem má začít fungovat v celém Královéhradeckém kraji nový systém integrované dopravy. „Navýší se počet spojů a hlavní novinkou bude možnost jet více spoji na jednu jízdenku bez ohledu na to, zda jedete vlakem nebo autobusem,“ popsal přednosti optimalizace spojů Jiří Hošna z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Podle starostky Deštného v Orlických horách Aleny Křížové jsou nové časy odjezdů pro občany z horských oblastí nevýhodné a především nepříjemně postihnou školáky, potažmo jejich rodiče, ale i důchodce. „Existuje obava, že občané nebudou nové spoje plně využívat, a tím pádem bude důvod některé z nich zrušit vzhledem k nevytíženosti,“ řekla Alena Křížová a upozornila na příklad optimalizace spojů vedoucích na Rychnov nad Kněžnou, se kterou se obyvatelé hor vyrovnávali už v minulosti: „Po změně řádu trvá cesta z Deštného do Rychnova přes Uhřínov více než hodinu a lidé touto trasou začali raději cestovat vozem,“ popsala starostka.

Příjezdy i odjezdy nesouhlasí s výukou

Klíčové změny mají nejvíce ovlivnit občany právě z Deštného, nespokojení jsou ale i v Olešnici a v Sedloňově. Konkrétní vady na kráse nového jízdního řádu popisuje ředitel deštenské základní školy Petr Kačírek. Zatímco v olešnické základní škole mnoho dojíždějících žáků nemají, na žáky deštenské základky bude mít nový jízdní řád nepříjemný dopad při příjezdu do školy i při návratu ze školy: „Klíčové autobusy se školáky přijíždějí ráno od Dobrušky, Orlického Záhoří a Sedloňova, doposud sem přivážely děti deset minut před začátkem vyučování. Změnou v řádu dojde k tomu, že děti budou u školy o půl hodiny dříve. To by znamenalo, že bychom museli zřídit družinu,“ vysvětloval ředitel.

Vyhovující nejsou ani odjezdy autobusů, které mají děti odvážet po dopoledním vyučování. „Žáci ze Sedloňova mají časovou rezervu na oběd pouhých osm minut,“ řekl Kačírek.

Připomínkování ukončeno

„Se starosty se o jejich připomínkách jedná průběžně a většinu jich organizátor dopravy zapracoval při sestavování finální podoby nového jízdního řádu,“ uvedl Jiří Hošna za Královéhradecký kraj. „Sestavit optimální jízdní řády je poměrně složitý proces. V konečném dopadu jsou změny v dopravním řádu k lepšímu,“ pokračoval Hošna. Podle něj si polepší například středoškoláci právě z Deštného. „Upozorňujeme, že s výjimkou oblasti Broumovska bylo již ve všech zbylých oblastech Královéhradeckého kraje ukončeno připomínkování jízdních řádů,“ zní vyjádření zveřejněné na stránkách Oreda s.r.o.

„Upozorňujeme, že s výjimkou oblasti Broumovska bylo již ve všech zbylých oblastech Královéhradeckého kraje ukončeno připomínkování jízdních řádů, které budou platit od 13. června 2010. Veškeré další připomínky budou posouzeny a případně následně zapracovány nejdříve od září 2010,“ zní vyjádření zveřejněné na stránkách Oreda s.r.o.

„Doufáme, že zvítězí zdravý rozum a od září nebudeme muset situaci se zřizováním družiny řešit,“ řekl ředitel ZŠ Deštné Petr Kačírek. „Je nesmyslné, abychom přizpůsobovali čas školní výuky autobusům, když by to mělo být obráceně,“ uzavřel Kačírek.