Město má zcela nové vedení radnice, to dosavadní jde do opozice. Takový je výsledek komunálních voleb a následných dohod zvolených zastupitelů v Rychnově n. K.

ODS, která zde vyhrála volby těsnou většinou čtyř mandátů, po těžkém hledání koaličních partnerů nakonec našla dostatečnou podporu pro svého kandidáta na post starosty Jana Skořepu. Ten více než dvacet let pracoval jako ředitel různých stavebních společností a právě svoje manažerské zkušenosti považuje za přednost pro činnost starosty.

Kromě levice, sociálních demokratů a komunistů, kteří deklarovali podporu změně na radnici hned po volbách, získala ODS hlasy TOP 09 a také dvou členů Svobodné občanské samosprávy (SOS). Na postech místostarostek budou se Skořepou spolupracovat Jana Drejslová (ODS) a Michaela Zimová (ČSSD). V sedmičlenné radě zasednou ještě dva zástupci TOP 09, po jednom za KSČM a SOS. V opozici se tak ocitají KDU–ČSL, Nestraníci (dříve SNK – ED) a Volba pro město, tedy zástupci stran, které byly dosud ve vedení města.

Obtížná jednání

Nový muž číslo jedna na rychnovské radnici neskrývá, že povolební vyjednávání nebyla jednoduchá, a potvrdil, že mezi koaličními partnery nevznikla žádná písemná smlouva: „Dohodli jsme se mezi lidmi, kteří dokážou držet slovo a věřit si.“ Jako největší problém při vyjednávání se mu jevil fakt, že skupina znovuzvolených zastupitelů obtížně přijímala nové členy. Zástupci lidovců také argumentovali, že odmítají spolupráci s komunisty, přestože zastupitel KSČM seděl i v dosavadní radě města. „Byl to ale nestraník. Stále nemůžeme uvěřit tomu, že ODS, nejpravicovější strana TOP 09 a komunisté se objali a vytvořili, byť třeba neformální, spojenectví,“ komentuje situaci neúspěšný kandidát lidovců na starostu Miroslav Richter a doplňuje: „Vzhledem k jejich minulosti jsou pro nás někteří lidé nepřijatelní,“ trvá na svém a dodává, že to ODS před nimi práskla dveřmi. Přiznává však, že druhá skupina lépe vyjednala pozici na ustavující zasedání.

Sliby

Skořepa kvituje, že za posledních dvacet let se ve městě udělalo hodně práce. „Myslím, že spolu s dámami místostarostkami však budeme na úřadě trochu vířit vody,“ poznamenal. Zároveň však vyvrátil, že by chystal personální změny či audity.

Nové vedení nejprve míní sbírat informace o chodu úřadu a pokud lidé budou pracovat, nemají se podle něho čeho obávat. „Budeme se dívat, učit, kontrolovat, jak funguje město i jeho dceřiné společnosti a podle toho konat,“ vysvětluje Jan Skořepa a připomíná, že vzhledem k téměř 50procentnímu zadlužení města žádné velké sliby před volbami nedával a ani nemíní dávat.

Skořepa ale garantuje, že se zasadí o změny jako vlídnost úřadu vůči občanům, větší transparentnost i poctivý přístup v rozhodování a po celé čtyři roky svého volebního období se chce snažit o citelné snížení zadlužení města. „Nechci říct, že budeme jen šetřit, lepší slovo je hospodařit,“ vyjadřuje nový rychnovský starosta svoje představy.

Miroslav Richter připomíná, že Rychnov nad Kněžnou za posledních 8 let dosáhl nebývalého rozmachu v porovnání s jinými městy stejné velikosti, což by si měl udržet. Se svými opozičními partnery si chtějí pohlídat předvolební sliby ostatních stran, sledovat jejich programy: „Ty byly velmi odlišné, tak se budeme dívat, jak se jim podaří je skloubit,“ uzavřel zastupitel Miroslav Richter.