Stovka zaměstnanců pardubické montovny Foxconn, kteří přišli do styku s Polákem, jenž zemřel na tuberkulózu, se nyní podrobuje zevrubným zdravotním testům. Podstupují rentgen plic a prohlídky na kožním.

Hygienici na vyšetření poslali všechny zaměstnance, kteří s nemocným mužem pracovali v jedné směně. Ohroženi jsou i spolubydlící z ubytovny Na Hůrkách a jeho rodina v Polsku.

Polák si tuberkulózu nejspíš přivezl v říjnu s sebou z Polska. „Na konci roku sám navštívil kvůli problémům lékaře a ti ho okamžitě hospitalizovali,“ uvedla epidemioložka pardubické krajské hygienické stanice Inna Valentová.

Z Pardubic byl převezen do specializované léčebny v Žamberku, kde před dvěma týdny zemřel.

Jak je možné, že se na tuberkulózu u dělníka nepřišlo dřív, když právě Foxconn po loňském výskytu 13 případů tuberkulózy v řadách vietnamských a mongolských dělníků zpřísnil vstupní zdravotnické testy?
„Nemuselo se na to přijít, při vstupních prohlídkách žadatelů o zaměstnání se totiž nedělá rentgen plic. Musel by tu žádat o azyl, u těchto lidí je rentgen plic povinný,“ řekla Valentová.

Tato praxe se má ale změnit. Poslanci navrhli vytvořit síť ministerstvem akreditovaných zdravotnických zařízení. Ta by vydávala všem u nás žijícím cizincům potvrzení, že netrpí TBC, žloutenkou, AIDS, syfilidou, černým kašlem a dalšími nebezpečnými infekčními nemocemi. Potvrzení by pak bylo podmínkou pro vydání zelených karet znamenajících pracovní povolení. Nyní je rentgen plic u zahraničních dělníků protizákonný.


Podivná strategie Foxconnu: Radši nekomunikovat?

Ze samotného Foxconnu, na který se TBC lepí jako na žádný jiný podnik v Česku, se Deník stanoviska nedočkal. Strategií „nekomunikace“ je management podniku známý.

Po několika přehazováních jako horkého bramboru mezi pražským vedením a pardubickou montovnou jsme skončili u personalistky Jitky Kratochvílové, která slíbila dodat informace „nejlépe hned“. Nedočkali jsme se jich ale ani do uzávěrky.

Panika kolem tuberkulózy je ale přehnaná. V celých východních Čechách vloni hygienici zaznamenali zhruba 100 případů nákazy a jen několik z nich v tzv. otevřené, tedy nebezpečné formě. První dva nemocní s otevřenou tuberkulózou byli právě dělníci z Foxconnu.

Největší koncentraci nákazy mají samotné Pardubice a Hradec Králové, hygienici tu zaznamenali přes dvě třetiny případů. Na podzim se jeden případ objevil i v královéhradecké strojírně ZVU Potez. Firmu dokonce osočil anonym, že nákazu před zaměstnanci tajila. Což ale podle hygieniků nebyla pravda, firma naopak spolupracovala.

Česko celkově patří mezi země s podprůměrným výskytem TBC, a to i v evropském srovnání.

„Ne. nebojím se, jsem očkovaný,“ zněla nejčastější odpověď dělníků před branou pardubického Foxconnu. Riziko přenosu tuberkulozy je malé. Člověk by s nakaženou osobou musel pobývat nejméně 4 až 5 hodin v nevětrané místnosti. Při běžném styku je možnost přenosu minimální,“ uvedla epidemioložka pardubické hygieny Jana Daňková.