„Park se mi teď vůbec nelíbí, je  to tam hrozné. Pár laviček tam sice je, ale pohybují se tam taková individua, že bych se tam bála sednout. Proto tam nijak nechodím, ani procházet se mi tudy nechce," svěřuje se Eva D. z Dobrušska.

Ta také dodává, že by park rozhodně bylo dobré nějak zvelebit, potřebuje to podle jejích slov jako sůl. Nejprve by se v něm však měl zajistit pořádek.

Na to už teď dohlíží městská policie,  která přiznává, že o problémech ví.

„Přes zimu to není nijak časté, ale v létě do Archlebových sadů jezdíme hodně často, abychom tam udělali pořádek. Vyskytují se tam skupinky mladých lidí, které popíjejí alkohol a dělají nepořádek, nechávají všude poházené lahve od vína  a papíry," potvrzuje velitel dobrušské městské policie Jaroslav Ficenec.

Hlavním problémem je podle něj právě fakt, že si po sobě tito lidé neuklízejí.  To, že by nějak poničili, třeba tamní lavičky, se stává jen zřídka.

Starosta Dobrušky Petr Tojnar jejich častou přítomnost v parku nevidí jako velký problém. „Většinou tu posedávají školáci z blízké školy. Dělají nepořádek, to ano, ale ne že by devastovali městský majetek. Policisté to pravidelně kontrolují a se školou pořádají besedy."

Starosta města Petr Tojnar podotýká, že v jiných městech je situace v parcích daleko horší než v Dobrušce. Mladí tu sice popíjejí a rozhazují okolo sebe odpadky, ale majetek nijak nepoškozují.

Proto se starosta nebojí, že by park po jeho obnově někdo poničil a zdevastoval.

Ačkoli sady nejsou pro maminky s dětmi  jistou volbou, nemusí zoufat. Ve městě pro ně totiž chystají jiné místo, kde budou pro děti lepší podmínky. U společenského centra například vyroste nové sportovní hřiště.

Park by však měl podle Dobrušky posloužit všem generacím, a to také seniorům, kteří zde budou moci odpočívat.

Částečného zkrášlení sadů se místní dočkají již v tomto  roce. „V první etapě vysázíme nové stromy a keře, zakládat se budou i nové trávníky. Kolem parku vede chodník, kde je lipová alej. Stromy však chodník nadzvedávají, proto je v prvé řadě musíme vykácet," vysvětluje Martin Pošvář z odboru rozvoje města v Dobrušce.

Na obnovu zeleně radnice zažádá o dotaci, celá investice  má přijít na cenu do jednoho milionu korun. S úpravami se začne letos v říjnu a budou pokračovat i v příštím roce.

Do budoucna se počítá také s další etapou obnovy. „Máme v plánu v Archlebových sadech v další fázi zvelebit kulturní dům, zajistit nové lavičky a mobiliář.

Toto místo si to zaslouží, park tu je už přes sto let, proto ho chceme zkrášlit," prozrazuje Petr Tojnar. Objevit by se tu prý mělo i nové osvětlení.