Jednou z oblíbených zimních činností je bezesporu bruslení. Přesto však o tento druh sportu v posledních letech zájem klesá, a to především ze strany základních škol, kde dříve bruslení patřilo do hodin povinné tělesné výchovy.

Dva zimní stadiony, jimiž rychnovský okres disponuje, si na malou návštěvnost nestěžují. Avšak jejich využívání v rámci školní docházky rok od roku upadá.

Hory vs. kluziště

Provoz rychnovského stadionu začal 7. října a rozjezd sezony byl s ohledem na počasí o něco pomalejší. Během uplynulých tří měsíců k výrazné změně nedošlo. „Veřejné bruslení má celkem slušnou návštěvnost, i když s loňským rokem se to nedá srovnat. Co se týče škol, za dopoledne přijde pouze jedna až dvě třídy. Netuším, kde je příčina. Je možné, že rodiče nemají tolik peněz, pokud jejich děti navštěvují různé kroužky, chodí plavat či lyžovat. Přesto právě bruslení nepředstavuje tak velké výdaje jako ostatní sporty,“ uvedl vedoucí zimního stadionu v Rychnově nad Kněžnou Pavel Ullrich.

Jedním z dalších možných důvodů by mohl být nově otevřený areál v Žamberku, ten nyní stahuje návštěvníky z oblasti Žamberska, kteří dříve jezdili do Rychnova.

Stejně jako v Rychnově tak i na opočenském zimním stadionu to však během vánočních prázdnin žilo. „V tomto období bylo bruslení pro veřejnost každý den a s návštěvností jsme byli spokojeni. Dopolední hodiny pro školy máme obsazeny. Jezdí k nám pravidelně žáci z Voděrad, dobrušských škol a samozřejmě z Opočna,“ informoval pracovník stadionu.

Další možnou a velmi pravděpodobnou příčinou jsou příznivé podmínky k lyžování v Orlických horách. „Raději lyžuji, brusle mě moc nebaví,“ uvedla žákyně jedné z rychnovských základních škol, která se na své spolužáky na ledě dívala ze střídačky pro hokejisty.

Veřejné bruslení je stále oblíbené, přesto je letošní sezona zatím slabší. „Faktem je, že když je na horách sníh, lidé upřednostňují lyžování,“ dodal jeden z pracovníků opočenského stadionu.

Jeho prostory na sklonku loňského roku navštívila i topmodelka a Miss World z roku 2006, tamní rodačka Taťána Kuchařová, která předávala ceny a medaile účastníkům vánočního turnaje mladých hokejových nadějí.

VEŘEJNÉ BRUSLENÍ
Opočno:
- sobota 13.30 – 15.00 hod.
- neděle 13.30 – 14.45 hod.
Rychnov nad Kněžnou:
- denně 14.30 – 15.45 hod.
(kromě středy)
- denně 18.00 – 19.15 hod.
(kromě úterý a čtvrtka)