V potaz při jejich zařazování do okrskových komisí prý bere zkušenosti přihlášených. V současnosti se na její „čekací" listině nachází kolem dvacítky jmen.

Zájemců bylo dost

„Při letošních volbách je v komisích dokonce více než stanovený počet lidí. Pokud by někdo například kvůli nemoci vypadl, nic se neděje, protože potřebný limit je splněn," vysvětluje Veronika Stavrinou.

Minimální počet členů komise zákon stanovuje na pět. V případě, že okrsek, kde zasedá, čítá méně než tři sta lidí, snižuje se číslo na čtyři.

Členové komise dostávají také finanční kompenzaci. „Jedná se o speciální odměnu, která se daní, ale neodvádí se z ní sociální a zdravotní pojištění. Předseda dostává 1600 korun, zapisovatel 1500 a řadový člen 1300," popisuje úřednice.

Právě finanční ohodnocení je motivací pro řadu lidí k tomu, aby zasedli na dva dny do volební místnosti.

Brigáda se hodí

Pokud je k tomu neženou pohnutky politické či občanské zodpovědnosti, je hlavním lákadlem právě vidina poměrně snadno vydělaných peněz a přilepšení si.

Tak ke své aktivní účasti přistupují i někteří studenti.  „Je to další přivýdělek," říká třiadvacetiletá Lucie Mottlová z Kostelce nad Orlicí, která v komisi zasedla při každých volbách, které se od jejích osmnácti let konaly.

„Tedy kromě těch prezidentských. Do komise však chodím také kvůli perfektnímu kolektivu, který jsme si tam za pět let vybudovali," dodává mladá studentka.