VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břehy Divoké Orlice přijdou skoro o sto stromů

Kostelecko - Povodí Labe vybralo pouze dřeviny, které je potřeba pokácet. Namísto nich brzy vyrostou nové stejného druhu.

26.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Attila Racek

Břehy Divoké Orlice budou brzy vypadat lépe. Povodí Labe se totiž rozhodlo vykácet některé stromy, které řeku lemují.

„Jde o probírku břehových porostů ve třech lokalitách. V úseku toku v Kostelci nad Orlicí od lávky po koupaliště v délce zhruba tři sta metrů na pravém břehu, v Česticích na obou březích a ve Žďáru nad Orlicí na levém břehu v lokalitách Chotiv a u písníku ve Světlé," řekl Václav Jirásek, tiskový mluvčí Povodí Labe.

Podle něho byly ke kácení vybrány stromy přestárlé, nemocné, proschlé, nalomené či jinak poškozené, vývraty, stromy ohrožující bezpečnost obyvatel u zástaveb a na cyklostezce a stromy v kolizi s elektrickým vedením. Dřeviny vybrané ke kácení jsou označeny reflexní barvou.

„Jejich mýcení bylo projednáno s příslušnými orgány ochrany přírody. V souvislosti s probírkou není plánován jiný zásah do koryta vodního toku," vysvětlil Václav Jirásek, který potvrdil, že staré stromy budou nahrazeny novými stejného druhu.

V Kostelci dojde ke skácení deseti bříz, tří olší a dvou javorů, v Česticích bude dočasně chybět sedmnáct vrb, deset jasanů a jeden dub, Žďár nad Orlicí přijde o čtyřicet jedna vrb a dva topoly.

„Od Povodí Labe jsme o kácení dostali zprávu, ale musela jsem řešit jiné věci, takže nevím, o jaký rozsah se jedná. Předpokládám ale, že pokud na svém území někdo zhodnotí, že jsou stromy špatné, má k tomu reálný důvod. Jelikož proti tomu nikdo neprotestoval, já jsem to na vlastní pěst nepřezkoumávala," uvedla starostka Žďáru Martina Benešová s tím, že špatné stromy nikoho neohrožovaly.

Rovněž starosta Čestic Petr Vondráček přiznal, že se zprávou ještě nezabýval a musí se na ni teprve podívat. Proto se ke kácení nechtěl vyjádřit.

V Kostelci  kácení porostu vítají. „Vím o tom, že tam jsou nějaké špatné stromy. Řekl bych, že přímo nikoho neohrožují, ale mohly by být nepříjemné pro chodce nebo pro cyklisty. Myslím si, že Povodí Labe ví, co dělá," řekl starosta Jiří Bartoš.

Povodí Labe také muselo požádat o výjimku u chráněných druhů, a to jak rostliny – třtiny pobřežní, tak i hmyzu – klínatky rohaté.

„Bylo zahájeno řízení ve věci povolení výjimky u zvláště chráněných druhů. Nyní jsme ve fázi probíhajícího správního řízení," uvedl Petr Vinklář z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje.

Kácení stromů se uskuteční v období vegetačního klidu, tedy od začátku listopadu do konce března příštího roku. „Vše už je připraveno k realizaci, přičemž náklady jsou hrazeny pouze z našich prostředků a mýcení provedou naši pracovníci. Provozní náklady se budou pohybovat okolo sto padesáti tisíc korun," dodal Václav Jirásek.

Autor: Kamila Císařová

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Náchodě volili Pavel Bělobrádek, Jan Birke i Soňa Marková

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Ve Dvoře Králové přivítali hrocha. Znovu přijel z Německa

Královéhradecko, Dvůr Králové - Samec Mike přijel v úterý do Zoo Dvůr Králové, aby tu doplnil dvě stávající samice Hulu a Monu. Přijel z německého Stuttgartu i s ošetřovatelem, který mu v prvních dnech v krytém zimovišti vypomůže s aklimatizací. 

Vyprodané Uffo ozářil operní mág Adam Plachetka

Královéhradecko, Trutnov /FOTO/ - Operní hvězda v Trutnově. Sólista Vídeňské státní opery Adam Plachetka zazpíval v pondělí večer před vyprodaným sálem trutnovského Uffa muzikálové melodie v rámci hudebního festivalu Trutnovský podzim.

AKTUALIZUJEME

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Královéhradecký kraj - V pátek a v sobotu mají lidé možnost jasně se vyjádřit k budoucnosti Česka. Od 14 hodin, kdy začaly volby do Poslanecké sněmovny PČR, jsou otevřené volební místnosti a voliči až do sobotního odpoledne mohou rozhodovat, kdo zemi v následujících čtyřech letech povede.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení