O politice a jejích reprezentantech se mezi sebou nebaví. Občas si na ně zanadávají, ale dovedou si svět naplnit vlastní prací a jinými záj〜my. Kdyby to však bylo nutné, šlo o život či pomoc jednoho druhému, táhli by za jeden provaz.

Koalici by zkrátka uzavřeli, i když si každý žije svůj vlastní život. K volbám chodí. Letos nezávisle na sobě volili stejně. I když jejich favorit, se do Poslanecké sněmovny ČR nedostane, svého hlasu nelitují. Bratři Šedovi.

„Volit jsem byl. Většinou jsem volič pravice. Tentokrát jsem ale dal hlas kamarádovi, Honzovi Patzeltovi, horalovi z Malé Úpy, který kandidoval za Stranu práv občanů Zemanovce. Stěhuju se taky na hory, do Deštného, měli bychom držet spolu,“ neskrýval svůj hlas podnikatel Jan Šeda, který má zvonařskou dílnu. S bratrem se prý rozhodně na volbě nedomlouvali. Martin Šeda, učitel Základní umělecké školy v Rychnově nad Kněžnou, žije v Jahodově a volby nevynechal. „Volil jsem Zemanovce, na prvním místě tam figuroval starosta Malé Úpy. Je to kamarád, člověk, kterého dobře znám. Nevolil jsem stranu, ale právě slušného člověka.“ I on potvrzuje, že o politice se sourozenci nebaví, ale do koalice by s nimi šel. „Známe se za ty roky dobře, víme, co jeden od druhého může čekat.“

Za téměř „adoptivního“ bratra považuje i svého kamaráda Petra Šedu, který žil čtrnáct let v Kanadě, nyní se znovu usadil v Praze, podniká ve výuce angličtiny, správě nemovitostí a zdravém životním stylu: „Volil jsem zelené, k těm velkým stranám nemám důvěru. O politice se s kamarády příliš nebavím, česká politika mě unavuje. Jasně, do koalice bych s nimi ale šel.“ (zen)