Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z původně hezké květiny se může stát dlouhodobý nepřítel

Rychnovsko - Rostou všude, způsobují zdravotní potíže, škodí svému okolí – invazivní rostliny. Bojují s nimi zahrádkáři i ochránci přírody.

8.8.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Jan Buriáneik

Také máte na zahrádkách rostliny, kterých se nemůžete zbavit? Běžné sekání na ně nestačí. Na řadu musí přijít chemické postřiky a jiné způsoby hubení. Jedná se o invazivní neboli vetřelecké rostliny, jako je bolševník velkolepý, křídlatky nebo kolotočník ozdobný.

Snadno se rozmnožují a rychle se šíří. Osidlují všechna stanoviště a vytlačují z nich původní rostlinné druhy. Do boje s nimi vyrážejí i ochránci přírody. „Není to jen problém botaniků, ale týká se to i veřejnosti a úřadů. Je potřeba bránit šíření a úniku těchto druhů,“ uvedl Jiří Jakl z Českého svazu ochránců přírody Jaro Jaroměř.

Vetřelci v přírodě
Invazivní rostliny negativně působí nejen na krajinu, ale často i na člověka. Mohou způsobovat zdravotní potíže při dotyku nebo různé alergické reakce. Mnohé druhy také způsobují i značné hospodářské škody. „Jsou to agresivní plevele, které se šíří do zahrádek,“ sdělil Jakl. Škodí také celému okolí. „Bolševník je takový král invazí. Znehodnocuje turistickou atraktivnost, potlačuje původní společenstva a vytváří společenstva monotónní,“ popsal Jiří Jakl.

Neustálý boj
Z původně hezké květiny, jakou je křídlatka, se pak může stát věčný nepřítel. „Lidé by měli vědět, co je to za druhy, aby si je nesázeli, mělo by se zamezit jejich vegetativnímu šíření. V zahradnických katalozích by měly být i informace, jak se jich zbavovat,“ konstatoval ochránce přírody.

Na Rychnovsku jsou rostliny rozšířeny například v Říčkách v Orlickýh horách nebo v Opočně. „Běžně se vyskytují v okolí řek, s vodou se roztahují po krajině. Hodně pak utíkají lidem do zahrádek. Kolotočník se jim může líbit, tak si ho i sami sázejí,“ objasnila Kateřina Pálková, botanička ze Správy CHKO Orlické hory. Nepůvodní druhy se snaží hubit, je to věčný boj.

Nechtěné druhy rostou i v parku u opočenského zámku. „Křádlatky tady je hodně. Jsou s tím neustálé problémy, dusí všechny ostatní rostliny. Sekáme ji, zkoušeli jsme ji i chemicky ničit, ale je to dost neúčinné, pořád roste,“ popsal situaci průvodce na zámku v Opočně Milan Junek.


GABRIELA ŠTĚRBOVÁ

Invazní (nepůvodní, cizí, zavlečené, „vetřelecké“) druhy jsou na daném území nepůvodní (jak neúmyslně zavlečené, tak záměrně dovezené člověkem). Snadno se rozmnožují, rychle se šíří, osidlují všechna příhodná stanoviště a vytlačují původní rostlinné druhy. Mění přírodní stanoviště a negativně ovlivňují biologickou rozmanitost. Mnohé invazní druhy nezřídka způsobují i značné hospodářské škody (agresivní „plevele“ či „škůdci“), znehodnocují krajinu (monotónní společenstva), mohou způsobovat i zbytečné zdravotní potíže (pylové alergie, dotykové reakce).

Celosvětově se odhaduje, že invazní druhy způsobují globální ekonomice roční ztráty ve výši 1,4 bilionu USD (což představuje 5% HDP planety). Dle odhadů stály např. do roku 1993 nepůvodní druhy americkou ekonomiku 96,94 miliard USD. Vzpomeňme i notoricky známý problém s králíky v Austrálii.

Mezi nejznámější invazní druhy u nás patří z rostlin např. bolševník velkolepý či křídlatky, ze živočichů pak např. plzák španělský či norek americký. Bránění šíření (vysazování, úniky) či potírání nejproblematič­tějších druhů může zabránit zbytečným problémům v budoucnosti. Bohužel u řady druhů byla navždy promarněna šance na zastavení invazí a s jejich negativním vlivem patrně bude nutno potýkat se napořád.

Zdroj:www.jarojaromer.cz/invaze
Místo události:
8.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení