Nebezpečných a stejně agresivních druhů je víc, nic se s nimi nedělá.

Nejčastěji se bolševník likviduje chemickým postřikem, na to Správa CHKO najímá specializované firmy. „Pokud se rostlina objeví na soukromých pozemcích či zahradách, je nejlepší odstraňovat ji mechanicky, tedy sekáním nebo narušením jejího kořenového systému, dokud úplně nevymizí.
Přitom velmi záleží na tom, aby byl bolševník zničen ještě před vysemeněním. Semena se mohou udržet v půdě 15 – 20 let, jedna rostlina jich může obsahovat až několik tisíc a kořeny mohou dosahovat délky až tří metrů.

Problémy s invazivními druhy rostlin přesto nekončí. „Díky činnosti CHKO Orlické hory byl bolševník téměř vyhuben, je zde mnoho jiných druhů, ty jsou stejně agresivní, ale bohužel se s nimi nic nedělá,“ řekl předseda Českého svazu ochránců přírody v Jaroměři David Číp.

Co se do tištěného vydání nevešlo:

Na naše území byl bolševník velkolepý zavlečen zoblasti Kavkazu jako okrasná rostlina, záhy však začal pronikat mimo zahrady. Poprvé ho vysadil zahradník knížete Metternicha, proto sním také mají největší problémy vzápadních Čechách.

Bolševník představuje také určitá zdravotní rizika. Šťáva zlodyh obsahuje látky, které ve tmě dráždí kůži, na světle pak mohou pokožce způsobit těžké poleptání a puchýře. Proto je potřeba být opatrný při jeho odstraňování a používat nejlépe ochranný oděv.