Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o chirurgii: zlost i smutek

Opočno - Obyvatelé jsou přesvědčeni, že se stejně jako v minulosti rozhoduje bez ohledu na jejich názory i potřeby.

12.3.2010
SDÍLEJ:

Primář Milič Světlík boj o existenci opočenské chirurgie nevzdává. Foto: Deník/Miroslav Sixta

Rozhodnutí vedení Královéhradeckého kraje, které plánuje zrušení chirurgie v Opočně, zvedlo vlnu protestu ve městě i v okolí. Svůj nesouhlas lidé vyjadřují na internetové síti Facebook a podepisováním peticí. Ty vznikly hned dvě, první iniciovala skupina občanů, druhou vedení města. Podpisová místa jsou v Opočně i nejbližším okolí, lidé hromadně podepisují a jejich reakce prý jsou všude podobné – rozhořčení a smutek.

„Lidé začali chodit hned první den. Nejvíc jim vadí snížení dostupnosti, ale také kritizovali náchodskou nemocnici, že její provoz je daleko zadluženější, proč se tedy nehledají úspory tam. Ti, kteří chodí podepisovat v posledních dnech, jsou už spíš rozladění a zklamaní, říkají, že už je stejně rozhodnuto - bez ohledu na lidi,“ popisuje situaci Věra Moravcová na jednom z petičních míst.

Podobně mluví i podepisující na dalších místech. „Nic se nezměnilo. Zase se rozhoduje o nás bez nás,“ konstatuje Helena Fáberová, která vzpomíná na své dvacetileté působení v nemocnici. „Pracovala jsem v bufetu v areálu nemocnice, tam jsem měla možnost slyšet hodnocení prostředí i personálu. Byla jsem svědkem mnoha spokojených pacientů, vážících si perfektní péče a také dostupnosti tohoto zařízení pro všechny obyvatele regionu. Před několika lety mi na chirurgickém oddělení zachránili život, na to nikdy nezapomenu.“

Mnozí dnes litují, že se s peticemi nepřišlo už v době, kdy se opočenská nemocnice stala součástí silně zadlužené Oblastní nemocnice Náchod.
Kdo to odnese?

Náchodská nemocnice byla prý předmětem kritiky i na dalších místech, majitelka prodejny na náměstí říká, že rozhodnutí Hradce nikdo nechápe: „Podepisují lidé z Opočna i z okolí. Největší obavy mají ti ze spádových obcí, autobusové spojení na Náchod je horší, vše se prodraží. Pro staré občany je každý přestup problém, radost nemají ani maminky s dětmi.

Lidé mluví o svých špatných zkušenostech, Náchod prý nestíhá, na ošetření se tam čeká třeba celý den. To se jim v Opočně nikdy nestalo, přístup personálu je prý v naší nemocnici daleko lepší. Hodně se mluví i o tom, že největší podíl na problémech opočenské nemocnice má řízení z Náchoda. Slibům Hradce, že se vše zlepší, nikdo nevěří.“

Hotová věc

Také starosta Opočna Štěpán Jelínek není spokojený se způsobem, jakým s městem a nemocnicí komunikuje Krajský úřad Královéhradeckého kraje. „V loňském roce byla projednávána koncepce, kterou navrhovala opočenská nemocnice a která počítala mimo jiné i s využitím objektu porodnice. Kraj přislíbil pomoc a počítali jsme s dalším společným postupem, ještě na konci loňského roku jsme byli ujišťováni o tom, že chirurgické oddělení se po malé rekonstrukci bývalé porodnice přestěhuje na její místo.

Bohužel, skutečnost je jiná, nejvíc mě mrzí, že nikdo nepovažoval za vhodné nás informovat o chystaných změnách, byli jsme postaveni před hotovou věc. Přes tuto nulovou komunikaci kraj tvrdí, že ho názory lidí zajímají, petice jsou jednou z možností, kterou se mohou občané k celému problému vyjádřit.“

V pondělí 15. 3. se bude o nemocnici jednat na veřejném zastupitelstvu, které začne v sále hotelu Holub od 18 hodin. Zasedání se uskuteční za účasti zástupců Královéhradeckého kraje, PS PČR, Senátu PČR, starostů okolních obcí a za přítomnosti médií.

Nečekaná odezva

Většina občanů očekává jednání zastupitelstva s napětím, zdá se, že Opočno i spádové obce se rozhodly udělat pro svou nemocnici maximum. „S peticí jsme přišli 26. února, v podstatě to byla reakce na první informace z médií. Trochu jsme se obávali určité lhostejnosti, u mnoha lidí dnes převládá pocit, že je vše rozhodnuto předem,“ přiznává jeden z iniciátorů petice občanů Vladislav Kňourek. „Ale setkali jsme se s velikou odezvou, lidí, kterým není osud naší nemocnice lhostejný, je hodně. O pomoc jsme také požádali poslance a senátory zvolené za volební obvody, jejichž občané využívají zdravotnické péče poskytované opočenskou nemocnicí.

Oslovili jsme poslance Parlamentu České republiky Poslanecké sněmovny Josefa Ježka, Vladimíru Lesenskou, Hanu Orgoníkovou, Evžena Snítilého a senátora Senátu Parlamentu České republiky Miloslava Antla. S problematikou jsme seznámili a o odborné vyjádření požádali Leoše Hegera, bývalého ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Víc už asi nelze udělat, teď jen vydržet do pondělí. Snad přijde dost lidí, kteří opočenskou nemocnici podpoří,“ doufá Vladislav Kňourek.
Dana Marková

12.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obrovskou historii má hornictví na Žacléřsku, uhlí se tam dolovalo 422 let.  Jeho dějiny popsal Jiří Mauer.
23

Z hornické bašty je skanzen

SNÍH NA ČERNÉ HOŘE. SkiResort již díky moderní technologii, navzdory teplému počasí, zasněžuje část sjezdovky Anděl.
9

Továrna na sníh už chrlí zásoby na Černé hoře

Anketa Deníku: Proč jdu letos volit?

Královéhradecký kraj - Zeptali jsme se: Jdete letos volit a proč?

Vítězný tým Ruce v bok byl suverénní, neztratil ani bod

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovští Sokolové uspořádali nohejbalový turnaj trojic.

Řidiči si oddychnou. Do Úprkovy ulice se vrátí auta již příští úterý

Hradec Králové - O měsíc dříve, než bylo původně v plánu, se vrátí automobilová i autobusová doprava na opravenou Úprkovu ulici v Malšovicích.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení