Bodový systém měl mít především preventivní funkci, která neukázněné řidiče odradí od opakování závažnějších dopravních přestupků.
Přestože statistiky hovoří jasně a za minulý rok se na silnicích „vybodovalo" přes jeden a půl tisíce řidičů, obecným strašákem to pro ně není. Většina častých hříšníků zjistí, že dosáhli 12bodové hranice až ve chvíli, kdy obdrží oznámení z příslušného úřadu.

Podle zástupců autoškol na Rychnovsku je tento jev častý. Řidiči jsou v mnoha případech překvapeni, že již dosáhli maxima přípustné ztráty bodů.
Rozdíly mezi chováním řidičů přinesly i statistiky. Ani v našem okrese není výjimkou, že daleko ohleduplnější jsou za volantem ženy. Opakem jsou pak mladí muži kolem třicítky.

Rychnovsko – Již deset let funguje na českých silnicích takzvaný bodový systém. Tento systém má sloužit především jako prevence před opakovaným porušováním dopravních předpisů. Značná část řidičů si ovšem se sankcí v podobě odebrání bodů nedělá starosti. Podle statistiky z loňského roku jsou neukáznění především mladí muži. Ti vévodí statistikám ve „vybodování" jak celorepublikově, tak i na Rychnovsku.
„O body se příliš nestarám. Nemyslím si, že bych jezdil neslušně, a pokud už dostanu pokutu, tak je to za přestupek, za který se body neodebírají. Je pravda, že jsem si tedy o průběžný výpis z rejstříku ještě nikdy nezažádal," prozradil třicetiletý řidič František Nový z Rychnova.
Podle provozovatelů autoškol v rychnovském okrese bodový systém smysl má. Přesto se ale míjí účinkem a v porovnání s ostatními evropskými zeměmi, které též podobný systém zavedly, je u nás procento vybodovaných řidičů velké.
„Podle mého názoru byl systém nastavený tak, aby řidiče preventivně odstrašil od opakovaného páchání přestupků. Aby se prostě na silnici chovali slušněji. Jak se zdá, tak to moc nefunguje. Řidiči jsou často nemile překvapení, když přijdou o řidičský průkaz," uvedla instruktorka autoškoly Jaroslava Sommerová.
Nejvíce dopravních přestupků, které stojí body, se týká nepřiměřeně rychlé jízdy. Pokud je například jízda jízda o 20 km/h vyšší než je v obcích povoleno, stojí to hříšníka tři body a následnou pokutu.
Na Rychnovsku je mnoho takových úseků, kde dochází k podobnému porušení pravidel. Na jejich kontrolu se policie pravidelně soustředí. Například silnice v Lupenici svádí řidiče často k rychlejší jízdě, než je přípustné.
A jsou ženy ohleduplnější řidičky? „Ze zkušeností vím, že i ženy dělají chyby. Nicméně obecně platí, že daleko méně hazardují a zbytečně neriskují," dodala Jaroslava Sommerová.⋌ (pn)