VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se Orlické ozvěny, odstartuje i přehlídka

Val, Dobruška - Tradiční červnové akce ve Valu nedaleko Dobrušky se letos uskuteční u příležitosti oslav výročí 650 let od první písemné zmínky o obci.

1.6.2011
SDÍLEJ:

Tradiční červnové akce ve Valu nedaleko Dobrušky se letos uskuteční u příležitosti oslav výročí 650 let od první písemné zmínky o obciFoto: Archiv

Od obce, která má méně než 300 obyvatel, se příliš mnoho kulturních aktivit neočekává. A pokud tam nějaké probíhají, návštěvnost většinou odpovídá počtu obyvatel. Jsou však výjimky. Val mezi ně určitě patří, zdá se, že sází na tradici. Tradiční akce jsou z pohledu pořadatelů výborné, pokud si ovšem získají dobrou pověst. Val má takové hned tři.

Orlické ozvěny – 4. června, Valský dechový festival - 11. června a přehlídku divadelních souborů s názvem Divadelní pohoda - od 5. do 26. června.

Víkendový rozjezd

Budou letošní ročníky něčím výjimečné? „Sobotní Orlické ozvěny budou výjimečné tím, že slaví dvacáté narozeniny,“ usmívá se starosta Luboš Řehák a dodává, že pořadatelem ozvěn není přímo obec, ale Kamarádi Orlických ozvěn z Dobrušky. V obci dlouhodobě úspěšně pracuje místní Beseda, která pořádá ostatní akce: „Valský dechový festival má letos osmý ročník, příští sobotu vystoupí ti, kteří měli v uplynulých letech největší úspěch. Divadelní pohoda začíná tento víkend, v neděli uvedeme Úžasnou svatbu v režii Jiřího Holého, jejíž premiéru jsem viděl v Bystrém, a musím říci, že je skutečně úžasná,“ zve na první divadelní představení Luboš Řehák.

Ohlasy z míst, kde už divadelní soubor Kodym z Opočna hrál, mu dávají za pravdu. Humor postavený na vtipném dialogu a překvapivých zápletkách, výborní herci. „Občerstvení je ve Valu vždy samozřejmostí. A pokud bude šeredně, automaticky přesuneme diváky pod zastřešenou část areálu,“ počítá starosta se všemi možnostmi.

Letošní akce však budou výjimečné ještě jednou věcí. Všechny se konají u příležitosti oslav výročí 650 let od první písemné zmínky o obci. Val má to štěstí, že je v těsné blízkosti Dobrušky, která má své muzeum. Co říká k první zmínce o Valu jeho ředitel Jiří Mach?

Kdy ves založili?

„Obec Val je poprvé zmíněna v nadaci Mutiny a Sezemy z Dobrušky k dobrušskému kostelu Panny Marie a sv. Václava v roce 1361. Rovněž se uvádí v církevních pramenech jako obec přináležející k dobrušskému dekanátu. Je zřejmé, že v uvedeném roce již existovala, a to pravděpodobně delší dobu. Vznikla zřejmě za některé z kolonizačních vln ve 13. století. Kdo byl jejím lokátorem a kdy přesněji byla založena, nevíme. V okolí obce jsou lokality ojedinělých pravěkých nálezů, takže se dá předpokládat, že toto území bylo osídleno i v době prehistorické. Název obce se vysvětluje jako opevněné místo, které mělo sloužit jako strážnice pravděpodobně k opočenskému hradu. Lokalita, kde by se ona strážnice mohla nalézat, však zatím nebyla objevena, takže může jít o pouhou spekulaci,“ přibližuje historii obce Jiří Mach.

Dana Marková

1.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení