Září se tradičně stává měsícem biopotravin. Cílem je bořit mýty a vzdělávat veřejnost, nicméně na Rychnovsku je daleko populárnější prodej ze dvora, který může, ale nemusí automaticky znamenat bio kvalitu.

V Královéhradeckém kraji je aktuálně 17 biofarem, pět z nich na Rychnovsku. Mimo jiné například Netíkovi z Dobrušky s biozeleninou nebo ekofarma Bílý mrak v Týništi nad Orlicí s husami a ovcemi nebo ovocem ze sadu. „Ekofarmy mohou zcela jistě konkurovat konvenčním potravinám. Zejména stoprocentní kvalitou, ale někdy i cenou," říká koordinátorka Měsíce biopotravin Lenka Sehnalová.
Potěší i maličkosti

„Život na farmě nás baví, plánujeme, co bychom mohli zlepšit a pěstovat, těší nás i zdánlivé maličkosti," říká Marta Susová, která vede statek s manželem Radkem a dodává, že mají radost z nakupujících, kterým chutná a proto se vrací. A není jich rozhodně málo.

Pozitiva čerstvých potravin ze dvora potvrzuje i Miloš Kurka. „V čerstvé zelenině se násobí skvělá chuť a vůně," dodává muž, který provozuje zahradu s biozeleninou v Černíkovicích.

Bio kvalitu garantují kontroly tří kontrolních organizací, které se pravidelně každý rok opakují, navíc mohou přijít neohlášené.

Čerstvé není hned bio

Nouzi o zájemce nemají ani Hlaváčkovi v Domašíně. Prodávají zde ovoce a zeleninu a obvykle během dne prodají, co ráno sklidí. Ovoce i zelenina jsou proto naprosto čerstvé. Nejsou ale bio, ač to část veřejnosti nerozlišuje.

„Často to  jsou  lokální konvenční potraviny, nikoliv ale BIO. Bioprodukty pocházejí pouze z certifikovaných ekofarem a jsou jasně označeny," vysvětluje Jan Žáček z Ministerstva zemědělství.

A kde jinde koupit biopotraviny, když ne ze dvora? Přímo v Rychnově lze biopotraviny sehnat v obchodních řetězcích, kde je obvykle část prodejny vyhrazena pro tento sortiment. „Biopotraviny nejčastěji kupují maminky s malými dětmi a mladí lidé celkově," říkají zástupci prodejen, které bio nabízí.

Nejčastěji pak lidé kupují mléko a mléčné produkty, které jsou oproti těm konvenčním nejméně dražší. Druhá možnost je nakoupit ve specializované prodejně, která se v Rychnově nad Kněžnou také nachází. Sem prý chodí nejčastěji zájemci o specifické biopotraviny, které se v supermarketu nekoupí. Jde o různé koření, čaje či pečivo. Zde jsou ale potraviny o nějakých 15 procent  dražší.

Právě cena je pro spotřebitele podle nevládní organizace PRO-BIO liga největší překážkou, biopotraviny jsou totiž v průměru dvakrát dražší než konvenční potraviny. Český zákazník nakoupí radši hodně, na kvalitu příliš nehledí.  Martin Singr

Jak je to s výrobky bio v supermarketech

Kromě supermarketu lze biopotraviny koupit ve specializovaných obchodech, kde jsou dražší. Zemědělské produkty se prodávají také  na biofarmách, tam jsou naopak levnější.

O kolik procent si ale zákazník připlatí za značku bio v supermarketu?

- víno: 0 %                       
- mléko a mléčné výrobky: 20 %
- vejce: 90 %
- maso: 100 %
- ovoce a zelenina: 120 %
- oleje: 200 %
- sladkosti: 300 %

Informace jsou orientační 

K tématu biopotravin ČTĚTE: ANKETA: Kupujete biopotraviny anebo si je raději vypěstujete?