Operátoři a prodejci mobilních sítí se předhánějí a lákají své zákazníky na zvýhodněné balíčky a podobně. Ovšem řada občanů na Rychnovsku nemá na výběr. Lákavé nabídky jsou totiž podřadné. Mnohé společnosti nemají dostačující signál.

Potíže se zónami bez signálu neřeší pouze občané, ale i firmy a dokonce se s tímto problémem setkávají i telefony starostů sloužící pro krizové potřeby. „Signál tu máme minimálně. Musím vyjít před budovu úřadu, abych mohla volat z krizového telefonu. Když jde do tuhého, volám ze svého,“ uvedla už v minulosti pro Deník starostka Záměle Marie Trejtnarová. Právě Záměl poměrně často bojuje s hrozbou povodní.

Její slova včera potvrdil kolega starosta Petr Dostál z nedalekého Potštejna. „Konkrétně signál O2 je tu špatný. Což jsou právě krizové telefony. My už ale víme, kde jsou místa, kde alespoň naskočí jedna čárka,“ uvedl Dostál.

Problematická situace je pak v horských oblastech. Především příhraniční obce mají signál nedostačující ze strany českých operátorů. „My tady vyborně chytáme polskou Eru. Což nám je úplně nanic. Příliš drahý příjem hovorů. Když to tu ale znáte, tak si najdete místečko, kde vám skočí český operátor,“ prozradila Petra Kárníková, která do horské obce jezdí poměrně často.

„Máme tu babičku a potřebovali jsme s ní být v kontaktu. Také člověk chce mít jistotu, že si může zavolat pomoc, kdyby se něco dělo. Zvolili jsme T–Mobile. Kvůli tomu, že volání ze stejné sítě je levnější, než volání na různé sítě. Ovšem signál má babička na chodbě a starší člověk hůř slyší. Nakonec se jí také nedovoláme.“ uvedla dcera Eva.

Tyto potíže mají se signálem také v Neratově nebo Bartošovicích v Orlických horách.

Příhraniční oblasti mají sice potíže spokrytím sítě operátorů mobilních telefonů. Největší lyžařská střediska Orlických hor – Deštné vO. h. a Říčky vO. h. však signál alespoň od některých operátorů provozujících síť mobilních telefonů na území České republiky mají. Právě vhorských oblastech, i když jsou potíže se signálem, mobilní telefony fungují alespoň vpřípadě volání o pomoc, tedy čísla tísňových linek, která jsou navíc zdarma.