O bezpečnost rychnovských školáků se dnes postará městská policie ve spolupráci se státní. Příchod dětí do škol v ranních hodinách budou zajišťovat jako každý den pracovníci veřejně prospěšných prací, kteří se jinak starají o městskou zeleň. „Funguje to tak už půl roku, tak není důvod k žádným změnám. Sami jsme je zaškolovali a máme s tím dobré zkušenosti,“ řekl velitel Městské policie Rychnov nad Kněžnou Miloš Friml.

Nahradí je policisté

Po rozdání vysvědčení v dopoledních hodinách je nahradí strážníci a příslušníci PČR. „Přesné rozdělení ještě nemáme, takže se zařídíme podle aktuální situace. Pro naše lidi půjde o zostřenou pochůzkovou činnost, kdy se zaměří na okolí škol a například autobusového nádraží. Naše spolupráce funguje velice dobře,“ dodal Friml.

Jeho slova potvrdila i policejní mluvčí obvodního oddělení. „V Rychnově bude bezpečnost zajištěna společně s městskou policií. Naše hlídky zajistí zejména místa, kde obecní policii nemají. Od sedmi do osmi hodin a následně od devíti do deseti budou naši příslušníci dohlížet na okolí základních škol v Solnici a Rokytnici v Orlických horách,“ uvedla mluvčí Alena Kacálková.

Hlídkují denně

Potvrdila i spolupráci se strážníky v Dobrušce, Týništi nebo Vamberku. V Týništi nad Orlicí mimořádná opatření nechystají. „Naše hlídky zajišťují okolí základní školy, přilehlého parku a železničního přejezdu U Dubu každý den. Tato činnost se protáhne do doby rozdání vysvědčení,“ vysvětlila Zdena Pálová z týnišťské městské policie.

V Dobrušce zajišťují v běžné dny přechody vyškolení zaměstnanci města, pouze ve dnech jako je konec školního roku je bezpečnost posílena o příslušníky městské a státní policie. „Bude to jako každý rok. Zaměříme se na přechody u základní školy Františka Kupky a před školami na Opočenské a Pulické ulici,“ řekl zástupce velitele městské policie Adolf Soumar. Dodal, že v Opočně by bezpečnost školáků měla zajišťovat tamní služebna Policie ČR.

Mají už rozdáno

Tyto starosti už naopak nemají v Kostelci nad Orlicí, kde se kvůli stavebním úpravám zdejší základní školy rozdala vysvědčení již předevčírem. „Jako každý den jsme hlídali přechody, z nichž nejkritičtější je u pošty,“ oznámil velitel kostelecké městské policie Petr Černohorský.

Zdá se, že bezpečnost je zajištěna, ale přesto by školáci neměli zapomínat na obezřetnost. Řidiči pak na to, že děti budou svými myšlenkami už někde na prázdninách. Bude lépe sundat nohu z plynu, a tím předejít kolizi.