Většina skiareálů totiž nemá v provozu žádné běžecké trasy, přírodního sněhu je žalostně málo.
„Oficiálně nejsou žádné trasy sjízdné. Za poslední dny tu napadly zhruba čtyři centimetry přírodního sněhu, to ale zdaleka nestačí. Nemáme do těchto míst ani jak dostat rolbu, není po čem," vysvětluje majitel Ski centra v Říčkách Jan Urbánek.
Pár běžkařů se přesto v Říčkách objeví, alespoň to chtějí zkusit. Část cesty ale poté  musí absolvovat pěšky.

Trasy a jejich sjízdnostDeštné v Orlických horách
HŘEBENOVÁ TRAŤ přes Velkou Deštnou a další.
Dá se jet pouze na hřebenech, jinde vytátý sníh.
ŽÁDNĚ SE NEUPRAVUJÍ.

Olešnice v Orlických horách
HŘEBENOVKA:
Nejoblíbenější, je to páteřní trasa po hřebeni Orlických hor. U lyžařů nejvyhledávanější, díky překrásnému výhledu.
DVA SJEZDY:
Jeden sjezd z hřebene k chatě Čihelka, druhý sjezd do Olešnice přes takzvané Ruské údolí.
ŽÁDNÉ SJÍZDNÉ

Říčky v Orlických horách
BUĎ FIT:
Ski centrum – zdobnická cesta – Pěticestí – bunkrovka – Mezivrší – letohradská – Ski centrum.
Délka 12 kilometrů.
HŘEBENOVKA:
Vrch Zakletý – Pěticestí – kapradinka – Homole – bunkrovka – Pěticestí – Vrch Zakletý.
Délka 8 kilometrů.
A další.
Sníh pouze místy.
NEJSOU OFICIÁLNĚ SJÍZDNÉ


Výdělek je nulový
Jan Urbánek také dodává, že běžkaři  pro ně nejsou žádnou výdělečnou skupinou. Jsou to prý takzvaní svačináři, jídlo si vozí s sebou, takže  ani na občerstvení se to nijak neprojeví.
Ani v Deštném v Orlických horách není situace jiná. „Je to problém, máme tu pouze technický sníh a ten na tyto tratě opravdu nedostaneme. Běžkování nám ale nic nepřináší, takže nedochází ani k finančním ztrátám. Jediný efekt, kterého dosáhneme díky běžkařům, je ten, že když vyrazí na hory, vezmou s sebou i lyžaře na sjezdovky a tak nám zvýší návštěvnost," prozrazuje Petr Prouza, majitel Skicentra Deštné.
Sněhu je v Deštném dostatek pouze na hřebenu hor, v těchto místech se běžkaři ještě objevují, jinde ale nemají šanci.
Přesto každoročně majitelé skiareálů a také obce spravují několikakilometrové trasy, což je finančně velmi náročné, proto v některých lokalitách zavedli dobrovolný příspěvek formou samolepek. Ty si může zakoupit každý lyžař, který chce zimní střediska podpořit.
„Nechtěli jsme zavádět žádný povinný poplatek, proto jsme vymysleli tyto samolepky. Každý, kdo si nálepku zakoupí, nás podpoří," dodává Jan Urbánek.
Do tohoto nápadu se zapojily nejen Říčky, ale také Deštné, Orlické Záhoří a Olešnice v Orlických horách.
Sníh umožní prodej
„Zatím nemáme co upravovat, žádný sníh tu není, ale už teď jsou samolepky k prodeji v místním informačním centru. V plánu je také, že budou k dispozici i ve zdejších ubytovacích zařízení. Díky počasí, které lyžařům moc nepřeje, se ale tento prodej myslím teprve rozjede," podotýká starostka Olešnice v Orlických horách Eva Skalická.
Přesto, že běžkaři mohou sedět doma, pro lyžaře, kteří si raději užívají sněhu na sjezdovkách, jsou právě teď ideální podmínky. Ve skiareálech je připravena spousta atrakcí. V Deštném mají k dispozici snowpark i noční lyžování.

Nálepky na horách? Forma poděkování i záchrany

V tuto chvíli běžecké tratě fungují málokde, přesto za ně každoročně skiareály a obce zaplatí až tři miliony korun. Je tu ale nápad, jak by se tyto finance mohly vrátit. A to díky samolepkám, jednou z obcí, kde je zavedli, je  Orlického Záhoří. Tamní starosta VOJTĚCH ŠPINLER to vidí jako nenásilnou formu podpory.

Jak vás napadla tahle forma příspěvku?
Je to tak rok dva, co jsme začali přemýšlet, jak sehnat peníze na tak nákladnou údržbu. Jsme celkem čtyři zřizovatelé. Orlické Záhoří, Deštné v Orlických horách, Říčky a Olešnice v Orlických horách. Tak jsme se na tom všichni shodli. Už delší dobu to funguje v Jizerských horách a má to úspěch.

Od kdy se začnou samolepky prodávat?
Měli jsme je připravené už loni, ale vzhledem k tomu, že zatím sníh nenapadl, doufám, že se to rozjede ještě letos. Momentálně jsou k dispozici v informačních centrech, ale teď si je těžko někdo koupí.

Jak by to vůbec mělo fungovat?
Je to nenásilná forma, každý běžkař, kterému se líbí upravená trať, na které jezdil, na ni může přispět. Nabízíme samolepky v hodnotě 50, 100, 200 a 300 korun. Pro ubytovatele, kteří měli o to také zájem, máme nálepky za 1000 korun, které si mohou vyvěsit i na dveře. Díky běžkařům se jim totiž zvyšují tržby.

Jaké jsou ve skutečnosti náklady na údržbu těchto tras?
Když budu počítat s celými Orlickými horami, vychází to  ročně až na tři miliony. Pokud je tedy dobrá sezóna a hodně sněhu. Celkem se používají čtyři stroje. Kraj přispívá zhruba 600 až 700 tisíc. To ale pořád není dostatečně.

V čem taková údržba vlastně spočívá?
Na  běžeckých tratích se musí pracovat neustále, ne pouze v zimě, ale celoročně. Může dojít například k poškození cesty, když se těží dřevo. V případě silného větru se musí často prořezávat stromy. Aniž by rolba vyjela, její údržba vyjde na 100 tisíc korun. Takže náklady jsou opravdu velice vysoké.

Myslíte si, že o samolepky bude zájem?
Zatím to nemohu posoudit, protože není sníh. Ale už v dřívějších letech chtěli běžkaři přispět na úpravu trati, když se jim tam dobře jezdilo. Tak myslím, že tímto způsobem se to dá dobře uskutečnit. Pokud si někdo nálepku koupí, může si ji nalepit na běžky. Bude tak hned vidět, že přispěl. Do dalších let bychom chtěli změnit barvy, aby si případní zájemci mohli  přispět opakovaně.

Peníze, které utržíte za samolepky,použijete pouze na údržbu tratí?
Výtěžek bude použit výhradně na práce spojené s péčí o běžecké tratě. Každé středisko si bude prodávat své nálepky. Bude to i jistá soutěž, každý se tak bude snažit mít tratě co nejlépe upravené.