Na přívaly sněhu netrpělivě čekají ve velkých horských střediscích – Říčkách v Orlických horách a v Deštném v Orlických horách. Ani na tamních běžkařských trasách dosud není dostatečné množství sněhu. „Je to špatné, čekáme velkou změnu přes víkend. Mělo by začít výrazně sněžit. V celém středisku to na běžkách zatím absolutně nejde. Až nasněží, začneme trasy ihned strojově upravovat,“ přiblížil situaci provozovatel skiareálu v Deštném František Prouza.
Návštěvnost lyžařského centra není na začátku roku také příliš vysoká. „Týden po Novém roce je to horší, ale tak je to každý rok. Rodiče s dětmi začnou jezdit až o prázdninách,“ doplnil Prouza.

Tratě bez sněhu

Obdobným podmínkám čelí i skicentrum v Říčkách. „Běžkařské tratě jsme zatím neupravovali. V hřebenové partii si je trochu ušlápli sami běžkaři. V sobotu bychom chtěli tratě strojově upravovat,“ informoval za skicentrum Petr Kánský. První lednový týden vyráží podle něho do lyžařského areálu méně návštěvníků, stejně jako v ostatních letech.
Na běžky nemohou sportovci vyrazit ani v okolí Rokytnice v Orlických horách. „Běžkovat se zatím vůbec nedá, je málo přírodního sněhu, jen takový poprašek okolo pěti centimetrů,“ sdělil rokytnický vlekař Miroslav Rücker. Oproti tomu sjezdovka v Rokytnici je díky zasněžování v plném provozu.
V Orlickém Záhoří nepochybují o tom, že víkendové sněžení zachrání běžkařskou sezonu. „Lyžujeme na plné pecky, stále zasněžujeme. Pomalu se tady začíná i běžkovat, dnes má navíc začít chumelit, takže to teď absolutně vypukne,“ vyjádřil se Josef Prát, ředitel lyžařského areálu Bedřichovka v Orlickém Záhoří.

(gaš)