Tři migranti přijeli v úterý odpoledne do průmyslové zóny Lipovka na Rychnovsku ukrytí v návěsu makedonského kamionu. V areálu průmyslové zóny je zadrželi zaměstnanci firmy poté, co z kamionu vyskočili a začali utíkat. Přivolaná cizinecká policie na místě zjistila, že se s největší pravděpodobností jedná o státní příslušníky Afghánistánu. Podle dosud zjištěných informací vyjel kamion z Turecka a přes Makedonii, Srbsko, Maďarsko a Slovenko přijel do České republiky. „Zda řidič umožnil převoz osob, či nikoliv, je předmětem dalšího šetření,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Ježková ve středu odpoledne.

První případ za poslední roky

Ačkoliv v sousedním Pardubickém kraji i díky přímému vlakovému spojení z Rakouska a Slovenska policisté v posledních letech několik nelegálních migrantů objevili, v tom hradeckém jde o raritu. „Od začátku migrační krize v roce 2015 se jedná o úplně první případ zadržených migrantů v Královéhradeckém kraji. My nejsme na migrační trase, takže přes nás běženci neproudí. Policisté se tomu ale i tak samozřejmě věnují,“ řekla Deníku Ježková.

Tři Afghánci jsou v současné době zajištěni a jsou s nimi prováděny všechny potřebné úkony. Dnes by se mělo rozhodnout, zda budou dle readmisní smlouvy předáni na Slovensko, odkud přicestovali, nebo převezeni do jednoho ze Zařízení pro zajištění cizinců v České republice.

V roce 2018 bylo na území České republiky zjištěno při nelegální migraci celkem 4992 osob. O rok dříve to bylo o 254 osob méně. Královéhradeckému kraji se ale běženci vyhýbali. Tři migranti zadržení v úterý jsou prvními za dlouhé roky.