Tyto ambice nejspíše i zde nahradí levnější alternativa. Tou má být rekonstrukce pomalu dosluhující úpravny. To je však pouze dočasné řešení a zásadnější krok bude stejně jako v Dobrušce nutné dříve nebo později učinit.
„Rekonstruovaná úpravna by mohla sloužit ještě deset až patnáct let,“ uvedl starosta Kostelce nad Orlicí Jiří Bartoš. V současném stavu dodává úpravna do sítě vodu se zvýšeným obsahem železa.
„Zajistit dodávky kvalitní pitné vody je prioritní úkol města. Současná technika sice pracuje, ale také může nečekaně vypnout,“ vysvětlil význam této problematiky starosta.
Realizace opravy by měla přijít na pořad příští rok. Oproti očekávaným výdajům na spolufinancování nové úpravny se náklady na rekonstrukci té staré příliš nenavýší. Doplatek města na výstavbu nové úpravny měl být mezi čtyřmi a pěti miliony, zatímco náklady na modernizaci dosluhujícího zařízení se odhadují na šest milionů korun.
Podobné problémy trápí v současnosti řadu dalších měst v celé České republice. Většinou se jedná o projekty na čističky odpadních vod, které stejně jako úpravny pitné vody v současnosti odmítá Evropská unie financovat.
Důvod je ale i tady stejný: Evropská komise nehodlá posílat peníze na výstavbu zařízení, z jejichž provozu bude v budoucnu profitovat soukromý subjekt. Tak je tomu ale u většiny vodohospodářských zařízení. Jejich vlastníkem jsou obce, které je ve většině případů pronajímají soukromým společnostem.
Definitivní slovo prý ale ještě nepadlo. „Seznam měst a obcí, které by měly přijít o dotace, nemohu poskytnout, protože v jejich záležitosti ještě nebylo definitivně rozhodnuto,“ uvedla k této problematice Michaela Jendeková, vedoucí tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.
Dobruška Kostelec nad Orlicí
Projekt na výstavbu nové úpravny: Projekt na výstavbu nové úpravny:
40 milionů korun 30 milionů korun
Rekonstrukce stávající úpravny: Rekonstrukce stávající úpravny:
15 milionů korun 6 milionů korun