Zde jsou porušovány hned dva zákony, a to o veřejném zdraví, a lázeňský zákon, který ukládá, že lázeňským územím nesmí procházet žádná průběžná komunikace. V důsledku porušování těchto dvou zákonů by v krajním případě mohlo vést k odebrání statutu lázeňského místa, což by pro zařízení znamenalo zánik.


Minulý týden se konala schůzka na úrovni Královéhradeckého kraje, kde se sešli zástupci dotčených orgánů, aby našli východisko. „My jsme dlouhou dobu tlačili na jednotlivé úřady s tím, že situace zde není dobrá. V době, kdy se začal rýsovat obchvat, se zdálo, že se současný stav zlepší, ten se odložil a tak jsme nyní rádi, že se celý problém s dopravou už konečně začne řešit,“ sdělila předsedkyně představenstva Jitka Ferbrová. Správa a údržba silnic dostala za úkol vytipovat náhradní trasu obchvatu frekventovaného místa.

Zachování nutné dopravy

Předpokládá se, že v Lázeňské ulici by měla být zachována doprava pro hasiče, policii, záchrannou službu a s pravděpodobností i autobusové spoje. Jaroslav Rudolf bydlí v Lázeňské ulici přes pětatřicet let, zklidnění provozu by přivítal. Stejného názoru je i Petr Laušman, který se těší, až v létě bude moct spát při otevřeném okně, ale zároveň jako motorista by přivítal obchvat, a to variantu, kterou navrhovala radnice.


„Nevím, nakolik jsou vážná stanoviska státních institucí, které hrozí, že buď zavřou lázně, nebo silnici, to nedokážu posoudit,“ uvedl starosta Pavel Šubr. Uzávěrka ulice život občanům dost zkomplikuje, především obyvatelům Brtve a pak i občanům okolních obcí mezi Lázněmi Bělohrad a Miletínem.

Stanovisko hygieny

Krajská hygienická stanice uplatnila požadavek na vyhodnocení jednotlivých objízdných tras z pohledu ochrany veřejného zdraví. Nyní jsou zpracovávány podklady Správou a údržbou silnic Královéhradeckého kraje.