To ještě netušil, že tady uvízne přes noc s nejistou vyhlídkou, zda se vůbec druhý den dostane zpátky do „civilizace“. Silnice v Záhorech nedaleko od Rokytnice v Orlických horách či na druhou stranu od Kunvaldu se stala jednou z těch, která na několik hodin přestala existovat.

„Přijížděl jsem k penzionu ve středu odpoledne a to ještě byl celkem klid. Až nahoru jsem se sice nedostal, protože tam bylo již uvízlé auto, ale bylo to asi 300 metrů od chaty,“ popisuje situaci David Dragúň. Vystoupil tak z vozu a vydal se sněhem pěšky. Když už ho měl ale až po zadek, věděl, že to bude pořádná fuška. Nakonec se ještě vrátil i zpět k autu, aby s ním zacouval níž do lesního úseku, kde tolik nefoukalo. Zpět k penzionu mu už musel pomoci traktor, jelikož sám pěšky by nedošel. „I traktor měl co dělat, aby se mnou vyjel,“ dodává.

Než stačil myčku prohlédnout, rozhostila se kolem bílá tma. Vítr začal silně foukat a během hodiny nebyla cesta vůbec vidět. David Dragúň se tak stal trochu nedobrovolným hostem. „Ale já jsem celkem v klidu. Jen doufám, že se dostanu dolů do civilizace ještě před víkendem,“ smál se ve čtvrtek dopoledne. To byla v Záhorech ještě pořád stejná situace.

„Máme slíbeno, že se pokusí traktor cestu protáhnout. Ale uvidíme, zda to půjde,“ uvedla majitelka penzionu Stanislava Skalková. Na horách žijí s manželem už dvanáct let, takže už je zvyklá na ledacos. Přesto by občas nějaké zimy klidně strávila v paneláku. „Poslední tři roky k nám byla zima milosrdná, ale letos to teda stojí za to. Hlavně doufám, že už brzo přestane tak strašně foukat, aby se daly odstranit závěje,“ dodává Stanislava Skalková.

Zvládnou vše se podařilo až včera kolem třetí hodiny odpoledne. Traktor musel silnici projet několikrát, aby byla vůbec sjízdná. „Domů jsem se tak dostal po čtyřiadvacetihodinách. Bylo to ale fajn,“ neztratil optimismus David Dragúň.

Špatná situace panovala také na silnici v Sedloňově. Tam měli silničáři problémy již ve středu ráno, kdy byla komunikace uzavřena a nevědělo se, zda ji vůbec dokáží ten den zprovoznit. Podle aktuálních dopravních informací bude uzavírka trvat ještě po celé dnešní dopoledne. (sir, mif)