V rámci tělesné výchovy mají žáci na prvním stupni totiž povinně absolvovat plavecké kurzy v rozsahu deseti lekcí za jeden školní rok. Dojíždět tak musí do krytého bazénu do Dobrušky. Kdyby byl bazén v Rychnově, školám, respektive rodičům dětí, by se i snížily výdaje a odpadlo by jím tak placení za dopravu autobusem.

„Pravidelně jezdíme plavat se druhými a třetími ročníky. Bazén přímo v místě školy bych rozhodně uvítal, protože by to pro nás znamenala nejen úspora času, ale i financí, které rodiče za kurz platí,“ uvedl ředitel Základní školy Masarykova Luděk Petr. Plavat z této školy prý jezdí okolo stovky žáků.

Stejného názoru je i ředitel Základní školy Javornická Milan Kotek, ze které jezdí plavat 120 dětí. Plavecký bazén by v Rychnově kvůli úspoře financí rovněž vítal: „Domnívám se ale, že pokud by byl v Rychnově opravdu vybudován, v Dobrušce by se nepokryly náklady na provoz a mohlo by to dojít tak daleko, že by se zařízení mohlo zavřít.“ Škola prý dříve jezdila do bazénu i v Ústí nad Orlicí, ale nyní jezdí pouze do Dobrušky.