Ledříčkovy slavnosti mají oživit dění v obci, která trvale ztrácí počet obyvatel.

Ledříčkovy slavnosti (podle loupežníka Ledříčka žijícího v 19. století) propukly v obci letos poprvé, starosta obce Kostas Kotanidis však věří, že letní slavnosti tu získají tradici. „Když jsme nastoupili, tak nás bylo pět nových zastupitelů, a řekli jsme si, že to tu musíme kompletně změnit. Především trend posledních let, kdy obec ztrácí obyvatele. Rozhodli jsme se začít nějakými slavnostmi v létě. Dlouho jsme o tom přemýšleli, až nás napadlo, že obec má patrona Ledříčka – a od toho název slavnosti. A výročí 450 let, to jsme se postupně dozvídali, že to takto přesně vychází,“ popsal zrod akce starosta obce a dodal: „Když jsme přemýšleli, co pro lidi připravíme, navrhl místostarosta historickou rekonstrukci přepadení místní celnice.“

První oficiální písemná zmínka se týká pohraničního sporu mezi dvěma pány, který skončil soudem. „A právě v soudním protokolu je zaznamenáno, že u soudu svědčili i jistí občané Bartošovic. To se psal rok 1557, což je letos přesně 450 let,“ doplnil místní kronikář Zděněk Volf.

Slavnosti začaly v sobotu dopoledne vzdáním pocty Josefu Navrátilovi, dozorci finanční stráže, který byl v roce 1938 zastřelen henleinovci. Na děti čekalo několik zábavných atrakcí, nechyběla ani prohlídka místní hasičské zbrojnice či kostela. Odpoledne vypukla bitva o bartošovickou celnici. „Rekonstrukce se účastnilo 35 herců ze Spolku vojenské historie v Hradci Králové. Akci jsme s obcí připravovali zhruba čtyři měsíce,“ sdělil organizátor René Kánský. Dobývání české celnice henleinovci, podle skutečné události ze září 1938, přílákalo nespočet diváků, kteří odcházeli velmi spokojeni. „Bylo to výborné, jen chyběl vypravěč, který by vždy uvedl, co přesně se před námi odehrává,“ zaznělo několikrát z řad diváků.

CO SE DO TIŠTĚNÉHO VYDÁNÍ NEVEŠLO:

Impulzem ke vzniku Ledříčkových slavností je snaha obrátit trend posledních let, kdy obec ztrácí obyvatele. „V současné době máme 196 trvale žijících obyvatel, v posledních letech jde počet dolů, což bychom rádi zarazili. Například budujeme obchůdek smíšeného zboží, protože tu dosud žádný takový nebyl. Na Ledříčkovy slavnosti jsme i obesílali původní obyvatele, aby se přijeli znovu podívat do obce,“ konstatoval starosta Kostas Kotanidis. „Příští rok bude mít zastřelený Josef Navrátil 70 let výročí umrtí, takže asi připravíme nějakou další kulturní akci. Ale celkově bychom vše rádi přesunuli na pouť, která tu nikdy nebyla. Na Máří Magdalenu bychom rádi udělali tradiční pouť pro příští léta,“ uzavřel.

Foto na stránce: Deník/ Jan Ježdík