Renata MoravcováNarozena:
8. 4. 1968

Po celou dobu bydlí v Dobrušce

V květnu 2000 přišla o zrak 
po operaci, jejíž riziko byl 50:50

Po ztrátě zraku studovala právně sociální poradenství a už 13 let pracuje pro zdravotně postižené a pro lidi, pobírající důchod

Od roku 2004 vede organizaci SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR) v rychnovském okrese

Společně s kamarádkou založila celorepublikově působící 
Sdružení přátel vodících psů

Dnes se o tom nevidomá autorka originální akce pokusí přesvědčit návštěvníky, kteří by měli zcela zaplnit velký sál dobrušského společenského centra. Bude mít zdatného pomocníka – herce Pavla Kříže, představitele proslulého „básníka" Štěpána Šafranka.

Můžete popsat, jak se nápad 
na Barevnou tmu narodil?
Jednou večer jsem nepovedeném dni, kdy jsem potkávala ne zrovna prima lidi, seděla unavená doma. Říkala jsem si, že si dám od všeho pokoj a půl roku nebudu nic dělat. Najednou mě napadlo, že děláme spoustu akcí pro dospělé, ale o tom, že mezi námi žije řada velmi šikovných zrakově postižených dětí, se ví málo. Rozhodla jsem se lidem představit, co dokážou. Přestože nevidí, jsou velkými šikulkami a zvládají to na světě stejně jako zdravé děti. Nápad jsem začala rozvíjet . Především jsem se rozhodla oslovit Pavla Kříže, s nímž jsem se seznámila při natáčení televizního pořadu Kousek nebe. Představovala jsem si, že celá akce bude moderovaná obyčejně a především od srdíčka. Zárukou toho by měl být právě Pavel Kříž. Napsala jsem mu e-mail.

Jaká byla jeho reakce?
Odepsal obratem, že přijede do Dobrušky velmi rád. A dodal, že za moderování ani náhodou nechce žádný honorář. Pak už to šlo skoro samo. Obešla jsem účinkující. Chci ukázat šikovné děti – od nejmenších cvrčků až po dospívající.

Na co se mohou účinkující těšit?
Na každého čeká moje překvapení. (úsměv)

Kdo se se na pódiu představí?
Přijede k nám šest zrakově postižených dětí z celého Královéhradeckého kraje. Účast mimo jiné přislíbili dva šestiletí kluci – dvojčata. Další jsou starší , okolo deseti let. Přijedou z Červeného Kostelce, z Trutnova nebo holčička od Hradce Králové. Na pódium je doprovodí jejich rodiče. Děti přijedou už dříve, aby si neznámé prostředí společenského centra osahaly a oklepaly hůlkami.

Co říkáte na to, že lístky 
na Barevnou tmu byly 
rychle rozebrány?
Mám velkou radost. Bývalý pan starosta měl nápad, že nebudeme vybírat vstupné. Všichni lidé, kteří do kina přijdou, tak ode mě dostanou dárek za to, že jsou tady na mě tak hodní. A nejenom na mě, ale i na zrakově postižené, kteří Dobrušku občas navštěvují. Jsou rozebrané i židle, které se přidaly navíc. Patnáct lidí ještě čeká, zda se nějaké místečko neuvolní.

Jak se na čtvrteční podvečer těšíte?
Těším a zároveň jsem trochu nervózní. Barevná tma nemá pevný scénář. Trochu mě uklidnil Pavel Kříž. Říkal, ať jsem v klidu, že nás čeká velké dobrodružství 
v podobě velké improvizace. Takže doufám, že to společně úspěšně zvládneme..

O čem bude Barevná tma?

jVe velkém sále dobrušského Společenského centra Kina 70 se představí několik zrakově postižených dětí společně se svými rodiči. jPodělí se s lidmi o to, co navzdory svému hendikepu dokážou. Součástí programu budou rozhovory s lidmi, kteří se věnují zrakově postiženým. Barevná tma chce lidem ukázat to, že pokud někdo přijde o zrak nebo trpí pouze drobnou vadou, existují specialisté nebo organizace, které jsou připraveny jim pomoci. 
jO kulturní program se postarají děti z dobrušské mateřské školy, žáci základní umělecké školy a mažoretky pod vedením učitelky Veroniky Rýdlové.